[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر یک دوره تمرین شنا با دماهای مختلف بر بیان ژنهای β3-AR و ERK2 در بافت چربی احشایی موش‌های صحرایی دیابتی شده توسط استرپتوزوتوسین
کیانوش محمدی ، علی خواجه‌لندی*
واحد گچساران، دانشگاه آزاد اسلامی ، a.khajehlandi@yahoo.com
چکیده:   (166 مشاهده)
سابقه و هدف: β3-AR و ERK2 از عامل‌های کلیدی در تنظیم متابولیسم بافت چربی و تبدیل آن به بافت چربی قهوه‌ای هستند. بنابراین، هدف از مطالعه حاضر، بررسی تاثیر یک دوره تمرین شنا با دماهای مختلف بر بیان‌های ژن‌های β3-AR و ERK2 در بافت چربی احشایی موش‌های صحرایی دیابتی می‌باشد.
مواد و روش‌ها: تعداد 28 سر موش صحرایی نر 2 ماهه از نژاد ویستار با میانگین وزن 20±200 گرم انتخاب ‏شدند. پس از دیابتی‌شدن از طریق محلول استرپتوزوتوسین، به 4 گروه: 1) کنترل سالم، 2) کنترل دیابتی، 3) تمرین شنا دیابتی در آب 5 درجه سانتی‌گراد و 4) تمرین شنا دیابتی در آب 36 درجه سانتی‌گراد (هر گروه 7 سر) تقسیم ‏شدند. گروه‌های تمرینی 5 روز در هفته مطابق با برنامه‌ تمرینی به‏ مدت 4 هفته به تمرین شنا هوازی پرداختند. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آزمون‌های آنوای-یک‌طرفه و تعقیبی-توکی استفاده‏ شد.
نتایج: کاهش معنی‌داری در بیان ژن β3-AR مشاهده شد (0001/0=p)، و نتایج نشان دادند این تفاوت معنی‌دار در بین جفت گروه‌های کنترل سالم نسبت به دیگر گروه‌ها است (0001/0=p). همچنین، بیان ژن ERK2 افزایش معنی‌داری را نشان داد (0001/0=p)، و نتایج نشان دادند این تفاوت معنی‌دار در بین جفت گروه‌های کنترل سالم با تمرین در آب 36 درجه (001/0=p) و همچنین گروه کنترل دیابتی با تمرین در آب 36 درجه (001/0=p) است.
نتیجه‌گیری: چهار هفته تمرین شنا منجر به کاهشβ3-AR  و افزایش ERK2 شد که می‌توان گفت این عوامل نقش مهمی در متابولیسم بافت چربی سفید و تبدیل آن به بافت چربی قهوه‌ای ایفا می‌کند.
واژه‌های کلیدی: ERK2، دیابت، تمرین شنا، بافت چربی احشایی، β3-AR
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/4/14 | پذیرش: 1400/8/9
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4372