[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشخوار فکری مرتبط با کار و خستگی شغلی در کارکنان مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان البرز
شادیه صادق شیخی ، لادن فتاح مقدم* ، سمانه پارچه بافیه
دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران ، ladanfatahmoghadam@gmail.com
چکیده:   (75 مشاهده)
سابقه و هدف: شرایط تنش‌زای اشتغال در مراکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی، بررسی مولفه‌های سلامت جسمی و روانی کارکنان را الزامی می‌کند. این مطالعه با هدف تعیین وضعیت نشخوار فکری مرتبط با کار و خستگی شغل کارکنان مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان البرز انجام شد.
مواد و روش ­ها: این پژوهش توصیفی- مقطعی در سال 1399 بر روی 188 نفر از کارکنان واجد شرایط انجام شد. پرسشنامه‌های اطلاعات جمعیت‌شناختی، نشخوار فکری مرتبط با کار (Work-related Rumination Questionnaire) و بازیابی/ خستگی مفرط شغلی (Occupational Fatigue Exhaustion/Recovery Scale) برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. داده‌ها با بهره‌گیری از SPSS ویرایش 23 و با استفاده از آزمون پیرسون و مدل خطی عمومی تک‌متغیره و چندمتغیره تجزیه و تحلیل گردید.
نتایج: میانگین نشخوار فکری مرتبط با کار برابر با 54/4±89/44 بود و بیشترین و کمترین میانگین به‌ترتیب مربوط به ابعاد تفکر حل‌مساله (81/17) و نشخوار عاطفی (68/11) بود. میانگین خستگی شغلی به میزان 05/16±44/38 برآورد گردید و بعد خستگی حاد (65/13) و خستگی مزمن (25/11) به‌ترتیب حائز بیشترین و کمترین میانگین شدند. همبستگی بین نشخوار فکری مرتبط با کار و خستگی شغلی (276/0=r، 001/0>P) و همچنین تمامی ابعاد آن مستقیم و معنی‌دار بود (001/0>P). متغیرهای جمعیت‌شناختی و شغلی به­ترتیب 74 و 69 درصد تغییرات نشخوار فکری مرتبط با کار و خستگی شغلی را تبیین می‌کنند.
نتیجه‌گیری: نشخوار فکری مرتبط با کار و خستگی شغلی در سطح متوسط قرار داشتند و بین آن‌ها همبستگی مستقیم مشاهده شد. با توجه به اهمیت این دو متغیر و ارتباط بین آن‌ها، پایش دوره‌ای این متغیرها و اجرای مداخلات فردی و سازمانی برای بهبود وضعیت توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: نشخوار فکری مرتبط با کار، خستگی شغلی، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1401/4/9 | پذیرش: 1401/7/20
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509