[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
پاسخ حاد بازتوانی ورزشی ‌‌همراه با تحریک الکتریکی بر سطوح سرمی آنتی‌ژن‌کربوهیدرات125 (CA-125) و سیستاتین‌سی (Cys-C) موش‌های صحرایی انفارکته قلبی
محمد ملکی پویا* ، مجتبی خان سوز ، مهدی مرادی ، منصور سیاح
دانشگاه آزاد اسلامی ، Malekipooya@iautb.ac.ir
چکیده:   (110 مشاهده)
زمینه و هدف: فعال شدن فرایندهای التهابی بلافاصله پس از انفارکتوس میوکارد ضروری است، اما اگر بیش از حد ادامه یابد، می‌تواند وقوع مجدد سکته قلبی را تسهیل نماید. با توجه به اثرات مثبت تمرین استقامتی بر التهاب، به‌نظر می­رسد در بهبود وضعیت بیماران انفارکتوسی نقش مهمی بر عهده داشته باشد. بر این اساس، تحقیق حاضر با هدف بررسی پاسخ حاد بازتوانی ورزشی به‌‌همراه تحریک الکتریکی بر CA-125 و Cys-C موش‌های صحرایی انفارکته قلبی انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی کنترل شده با گروه شاهد 50 سر موش صحرایی نژاد ویستار (8 هفته‌ای با وزن 30±220 گرم) به‌طور تصادفی به 5 گروه سالم، انفارکته، انفارکته-بازتوانی ورزشی ، انفارکته-تحریک الکتریکی و انفارکته-بازتوانی ورزشی -تحریک الکتریکی تقسیم شدند. سپس انفارکتوس میوکارد با استفاده از دو تزریق زیرجلدی ایزوپروترونول (150 میلی‌گرم/کیلوگرم) به فاصلۀ 24 ساعت در گروه‌های انفارکته القاء گردید. گروه‌های مداخله برای یک جلسه تحت تمرین استقامتی (تردمیل با سرعت 20 متر/دقیقه و برای 1 ساعت) و تحریک الکتریکی (دستگاه فوت شوک با 5/0 میلی‌آمپر و 20 دقیقه) قرار گرفتند. سپس بلافاصله بعد از مداخله، سطوح سرمی CA-125 و  Cys-C به‌روش الایزا بررسی شد. برای آنالیز داده‌ها از آزمون آنووآ یک­طرفه و تعقیبی توکی در سطح معنی‌داری 05/0>P استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد القا انفارکتوس میوکارد موجب افزایش معنی‌داری سطوح سرمی CA-125 وCys-C  می‌شود (0001/0P=). یک جلسه تحریک الکتریکی و بازتوانی ورزشی همراه با تحریک الکتریکی کاهش معنی­دار سطوح سرمی CA-125 را به همراه داشت (05/0P<) اما تغییرات معنی داری در مقادیر سرمی Cys-C مشاهده نشد(05/0˃P).
نتیجه‌گیری: به‌نظر می­رسد یک جلسه تحریک الکتریکی و بازتوانی ورزشی همراه با تحریک الکتریکی منجر به بهبود وضعیت التهابی نمونه‌های مبتلا به انفارکتوس قلبی می‌شود.
واژه‌های کلیدی: انفارکتوس میوکارد، بازتوانی ورزشی، تحریک الکتریکی، سیستاتین‌سی، آنتی‌ژن‌کربوهیدرات125
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/10/6 | پذیرش: 1401/1/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410