[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر تمرین عملکردی بر سطوح سرمی ApoA-I، ApoB و نیمرخ چربی در مردان و زنان سالمند
سعید کوه گردزاده ، وحید ولی پور ده نو* ، مهدیه ملانوری شمسی
دانشگاه لرستان ، valipour.v@lu.ac.ir
چکیده:   (126 مشاهده)
سابقه و هدف: تمرین عملکردی با شدت زیاد ورزشی انفرادی و گروهی است که بسیاری از عوامل آمادگی جسمانی را افزایش می­دهد. اما اثر این نوع ورزش بر روی عوامل سرمی مرتبط با سلامت قلبی-عروقی در افراد سالمند بررسی نشده است. بنابراین، هدف مطالعه حاضر بررسی اثر هشت هفته تمرینات عملکردی با شدت زیاد بر سطوح سرمی کلسترول، تری­گلیسرید، HDL، LDL، ApoA-I و ApoB مردان و زنان سالمند در خرم­آباد بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه نیمه­تجربی، تعداد 23 نفر (7 مرد و 16 زن) به دو گروه تجربی (16 نفر) و گروه کنترل (7 نفر) تقسیم شدند. گروه تجربی پروتکل تمرین عملکردی با شدت زیاد که شامل شش حرکت بود را سه جلسه (هر جلسه تقریباً 25 دقیقه) در هفته برای هشت هفته انجام دادند. در این پروتکل، حرکات با شدت تمام برای 30 ثانیه اجرا می­شدند و بین هر دور 15 ثانیه و بین هر حرکت 2 دقیقه استراحت وجود داشت. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از آزمون­های t زوجی و کوواریانس استفاده شد و سطح معنی­داری 05/0p< در نظر گرفته شد.
نتایج: نتایج نشان داد در گروه تجربی مقادیر سرمی  LDL، HDL، ApoA-I، کلسترول و تری­گلیسرید به­طور معناداری تغییر کرد (05/0>p اما در گروه کنترل مقادیر سرمی متغیرها به­طور غیرمعنادار تغییر کرد (05/0<p). همچنین، نتایج آزمون کوواریانس اختلاف معناداری را بین دو گروه در همه متغیرها (05/0>p) به­جز کلسترول (093/0=p) و ApoB (251/0=p) نشان داد.
نتیجه­گیری: هشت هفته تمرین منتخب عملکردی با شدت زیاد در مردان و زنان سالمند سطوح سرمی عوامل مرتبط با سلامت قلبی-عروقی را در جهت مثبت تغییر می­دهد. بنابراین، انجام تمرینات عملکردی با شدت زیاد برای بهبود عملکرد قلبی-عروقی در مردان و زنان سالمند پیشنهاد می­شود.
واژه‌های کلیدی: تمرین عملکردی با شدت زیاد، سالمندی، نیمرخ لیپیدی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/8/14 | پذیرش: 1401/1/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410