[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر هم افزایی بربرین و سیس پلاتین بر القای آپوپتوز در رده سلولی Calu-6 و ارزیابی تغییرات به وجود آمده در سطح بیان ژن های "BAX, p53 ,Caspase 3, Caspase 9
شاداب ابهری ، جواد بهارآرا* ، سعیده ظفر بالانژاد
، baharara78@gmail.com
چکیده:   (80 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف: سرطان ریه شایع ترین علّت مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان است. بربرین یک آلکالوئید گیاهی و دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد توموری و ضد التهابی می­باشد. سیس پلاتین یک القا کننده قوی برای توقف چرخه سلولی و آپوپتوز در اکثر انواع سلول های سرطانی به شمار می رود. در مطالعه حاضر توانایی بربرین به تنهایی و در ترکیب با سیس پلاتین بر روی القای آپوپتوز در رده سلولی Calu-6 (دودمان سرطان ریه انسانی) مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روش­ها: در این پژوهش تجربی برای بررسی اثر سیتوتوکسیک ترکیب توأم بربرین با سیس پلاتین بر روی تکثیر سلول­های Calu-6 از آزمون MTT استفاده شد؛ جهت بررسی آپوپتوز در سلول­های تحت تیمار از رنگ آمیزی DAPI و آزمون Annexin V-FITC استفاده شد؛ تغییرات در سطح بیان نسخه رونوشت ژن­های "BAX, Caspase 3,9, p53" با تکنیک Real-time PCR ارزیابی شد. داده های کمی حاصل توسط آزمون آماری واریانس یک طرفه "ANOVA" در سطح معنی داری "p< 0.05" تحلیل گردید.
نتایج: نتایج حاصل از آزمون MTT نشان داد که ترکیب بربرین با سیس پلاتین تکثیر سلول­های سرطانی Calu-6 را به صورت وابسته به غلظت و زمان مهار می­کند، مشاهدات مورفولوژیک حاصل از روش DAPI و نتایج آزمون Annexin V-FITC نشان دهنده افزایش درصد سلول­های آپوپتوتیک در گروه­های تیماری بود. بررسی نتایج Real-time PCR نشان دهنده افزایش بیان نسخه رونوشت ژن­های "BAX, Caspase 3,9, p53" در گروه­های تیماری بود.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که کاربرد توأم بربرین همراه با سیس پلاتین، تکثیر سلول­های سرطانی رده Calu-6 را به طور معنی­داری مهار می­کند و باعث القای آپوپتوز در این سلول­ها می­شود.
واژگان کلیدی: سرطان ریه، آپوپتوز، بربرین، سیس پلاتین، رده سلولی Calu-6
واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: سرطان ریه، آپوپتوز، بربرین، سیس پلاتین، رده ی سلولی Calu-6
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1400/4/21 | پذیرش: 1400/9/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4372