[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی مداخلات مبتنی بر ارزیابی مجدد شناختی و ذهن آگاهی در اصلاح وزن، ولع به غذا و پرخوری در زنان دارای اضافه‌وزن
دکتر محسن کچویی* ، دکتر جعفر حسنی ، خانم فاطمه تقی زاده
دانشگاه علم و فرهنگ ، kachooei.m@gmail.com
چکیده:   (91 مشاهده)
سابقه و هدف: هدف پژوهش حاضر مقایسۀ اثربخشی مداخله­های مبتنی بر ارزیابی مجدد شناختی و مبتنی بر ذهن آگاهی در اصلاح  ولع به غذا، پرخوری و کاهش وزن در زنان دارای اضافه‌وزن بود.
مواد و روش­ها: روش پژوهش حاضر طرح­های شبه تجربی پیش­آزمون و پس­آزمون با گروه کنترل بود که در سه گروه اجرا شد (دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل). تعداد 45 زن دارای اضافه وزن و چاق مراجعه کننده به مراکز بهداشتی تابع دانشگاه شهید بهشتی به روش  در دسترس انتخاب شدند. دو گروه آزمایش با برنامۀ آموزش آگاهی از خوردن مبتنی بر ذهن آگاهی (MB-EAT) و مداخلۀ ارزیابی مجدد شناختی تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل در انتظار ماند. آزمودنی­ها قبل از درمان و بعد از اتمام آن، پرسشنامه ولع به غذا-صفت (FCQ-T)، و پرسشنامه پرخوری افراطی (BES) را تکمیل کردند. داده­ها با روش تحلیل کوواریانس مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج نشان داد درمان مبتنی بر ذهن آگاهی منجر به کاهش معنادار ولع به غذا و پرخوری افراطی شد (01/0P<). درحالی‌که بین گروه ارزیابی مجدد شناختی و گروه کنترل از لحاظ این متغیرها تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0P>). همچنین درمان مبتنی بر ذهن آگاهی منجر به کاهش معنادار وزن افراد شد (01/0P<)؛ درحالی‌که بین گروه ارزیابی مجدد شناختی و گروه کنترل تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0P>).
نتیجه­گیری: یافته­ها نشان می­دهند درمان مبتنی بر ذهن آگاهی با ارتقاء ظرفیت خودتنظیمی افراد، آگاهی از علائم درونی و بیرونی و کاهش رفتارهای خودکار می­تواند درمانی مؤثر و پایدار برای کاهش  وزن و اصلاح ولع به غذا وپرخوری باشد.
واژگان کلیدی: چاقی، کاهش وزن، ذهن آگاهی، ارزیابی مجدد شناختی، ولع به غذا، پرخوری، زنان.
واژه‌های کلیدی: چاقی، کاهش وزن، ذهن آگاهی، ارزیابی مجدد شناختی، ولع به غذا، پرخوری، زنان.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/9/9 | پذیرش: 1400/3/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4319