[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر عصاره الکلی بخش های هوایی گیاه خوشاریزه (Echinophora platyloba) بر آزمون های کبد و کلیه و پروفایل های چربی در موش های صحرایی نر دیابتی
علی زارعی ، سعید چنگیزی آشتیانی ، منصور سخندانی* ، زهرا فرخی ، فاطمه راسخ ، سعید امینی ، فریدون جهانگیر ، یاسر زارعی کردشولی
، sokhandany@sums.ac.ir
چکیده:   (154 مشاهده)
زمینه و هدف: ابتلا و مرگ و میر ناشی از دیابت بار بزرگ اجتماعی و مالی بر سیستم های بهداشتی در سراسر جهان تحمیل می نماید. لذا پژوهش برای پیدا نمودن عوامل هیپوگلسیمک سالم و موثر از جمله گیاهان دارویی، یکی از موضوعات مهم است. هدف پژوهش حاضر مطالعه تجربی اثرات عصاره بخش های هوایی گیاه خوشاریزه با نام علمی (Echinophora platyloba) بر آزمون های عملکردی کبد و کلیه و پروفایل های چربی در موش های صحرایی نر دیابتی القاء شده توسط استرپتوزوسین می باشد.
مواد و روشها: 45 سر رت نر به 5 گروه کنترل، شاهد دیابتی، و 3 گروه تجربی دیابتی، دریافت کننده عصاره الکلی گیاه خوشاریزه با دوزهای mg/kg 300و 150، 75، بصورت گاواژ تقسیم شدند. القاء دیابت با تزریق داخل صفاقی استرپتوزوتوسین (STZ) و با دوز mg/kg 50 انجام شد. در پایان روز 21 از همه گروه ها نمونه خونی تهیه و میزان فاکتورهای مورد نظر اندازه گیری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: میزان SGPT,ALP، LDL,HDL، کلسترول ، اوریک اسید و کراتینن، تغییرات معنی داری را نشان نمی دهد. میزان تری گلیسیرید و آلبومین به ترتیب کاهش و افزایش معنی داری را نسبت به گروه شاهد نشان می دهد. میزانBUN و پروتئین تام به ترتیب کاهش و افزایش معنی داری نسبت به گروه کنترل نشان می دهد. میزان SGOT در گروه تجربی دریافت کننده دوز حداقل عصاره (75mg/kg) نسبت به دوز متوسط عصاره (150mg/kg) کاهش معنی داری را نشان می دهد(P≤%5).
نتیجه گیری: عصاره گیاه خوشاریزه به ویژه در دوزهای پایین به علت خواص آنتی اکسیدانی و افزایش هورمون های تیروئیدی، باعث ایجاد اثرات هپاتوپروتکتیو و هیپولیپدمیک می گردد. با این وجود عصاره این گیاه دارای عوارض جانبی بر روی برخی ارگانها می باشد، بنابراین مصرف آن باید با دوزهای مناسب انجام شود.
واژه‌های کلیدی: خوشاریزه، کبد، کلیه، دیابت، پرو فایل های چربی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/9/8 | پذیرش: 1400/2/11
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4311