[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
سنتز بیولوژیک نانوذره نقره با استفاده از عصاره گیاه Artemisia scoparia، بررسی اثرات ضدمیکروبی، ضدسرطانی و آنالیز بیان ژهای آپوپتوزی توسط روش Real Time PCR
امیر میرزایی* ، سمیه مولایی ، الهه علی عسگری
دانشگاه آزاد اسلامی ، Amir_mirzaie92@yahoo.com
چکیده:   (48 مشاهده)
سابقه و هدف: در سالهای اخیر به دلیل افزایش شیوع مرگ و میر ناشی از سرطان ها، نیاز به یافتن شیوه­های جدید برای کنترل سرطان می باشد.  هدف از این مطالعه سنتز سبز نانوذره نقره با استفاده از عصاره گیاه Artemisia scoparia، بررسی سمیت سلولی آن و آنالیز بیان ژنهای آپوپتوزی Bax و Bcl2 می باشد.
مواد و روش ها:‌ در این مطالعه تجربی، ابتدا با استفاده عصاره گیاه A. scoparia نانوذره نقره سنتز گردید. برای تایید نانوذرات سنتز شده از میکروسکوپ الکترونی SEM‌ و میکروسکوپ الکترونی TEM‌ استفاده شد. به دنبال آن اثرات ضدمیکروبی نانوذره نقره سنتز شده با روش MIC مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین سمیت سلولی نانوذره نقره با استفاده از روش MTT در رده سلولی سرطان ریه در غلظت های 125/3 تا 100 میکروگرم در میلی لیتر بررسی شد. در انتها، میزان بیان ژنهای Bax و Bcl2 با استفاده از روش Real Time PCR بررسی شد.
نتایج: نتایج میکروسکوپ الکترونی SEM و TEM نشان داد که نانوذره سنتز شده دارای اندازه میانگین 40/33 نانومتر می­باشد. نتایج MIC نشان داد که نانوذره نقره دارای اثرات ضدمیکروبی می باشد. هم چنین، نتایج تست MTT نشان داد که نانوذره نقره دارای سمیت سلولی وابسته به دوز است. نتایج Real Time PCR نشان داد که بیان ژنهای Bax و Bcl2 به ترتیب به اندازه 34/0 ±34/2 و 61/0 ±43/0 به ترتیب افزایش و کاهش یافته است.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این مطالعه نانوذره نقره سنتز به روش زیستی دارای پتانسیل اثرات ضدسرطانی و ضدمیکروبی می باشد.
واژه‌های کلیدی: نانوذره نقره، گیاه Artemisia scoparia، MTT، Real Time PCR
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764