:: دوره 25، شماره 3 - ( دو ماهنامه 1400 ) ::
جلد 25 شماره 3 صفحات 951-962 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی مداخلات مبتنی بر ارزیابی مجدد شناختی و ذهن‌آگاهی در اصلاح شاخص توده بدنی، ولع به غذا و پرخوری در زنان دارای اضافه‌وزن
محسن کچویی* ، جعفر حسنی ، فاطمه تقی زاده
دانشگاه علم و فرهنگ ، kachooei.m@gmail.com
چکیده:   (254 مشاهده)
سابقه و هدف: هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی مداخله‌های مبتنی بر ارزیابی مجدد شناختی و مبتنی بر ذهن‌آگاهی در اصطلاح ولع به غذا، پرخوری و کاهش وزن در زنان دارای اضافه‌وزن بود.
مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر، شبه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود که در سه گروه اجرا شد (دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل). تعداد 45 زن دارای اضافه‌وزن و چاق به روش دردسترس انتخاب شدند. دو گروه آزمایش با برنامه آموزش آگاهی از خوردن مبتنی بر ذهن‌آگاهی (MB-EAT) و مداخله ارزیابی مجدد شناختی تحت درمان قرار گرفتند. آزمودنی‌ها قبل از درمان و بعد از اتمام آن، پرسشنامه ولع به غذا - صفت (FCQ-T) و پرسشنامه پرخوری افراطی (BES) را تکمیل کردند. داده‌ها با روش تحلیل کوواریانس مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
نتایج: نتایج نشان داد که درمان MB-EAT منجر به کاهش معنادار ولع به غذا و پرخوری افراطی شد (01/0P<)؛ درحالی‌که بین گروه ارزیابی مجدد شناختی و گروه کنترل از لحاظ این متغیرها تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0P>). همچنین درمان مبتنی بر ذهن‌آگاهی منجر به کاهش معنادار شاخص توده بدنی افراد شد (01/0P<)؛ درحالی‌که بین گروه ارزیابی مجدد شناختی و گروه کنترل تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0P>).
نتیجه‌گیری: یافته‌ها نشان می‌دهند که درمان مبتنی ‌بر ذهن‌آگاهی با ارتقای ظرفیت خودتنظیمی افراد، آگاهی از علائم درونی و بیرونی و کاهش رفتارهای خودکار، می‌تواند درمانی مؤثر و پایداری برای کاهش وزن و اصلاح ولع به غذا و پرخوری باشد.
واژه‌های کلیدی: چاقی، کاهش وزن، ذهن‌آگاهی، ارزیابی مجدد شناختی، ولع به غذا، پرخوری، زنان
متن کامل [PDF 1187 kb]   (42 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/9/9 | پذیرش: 1400/3/18 | انتشار: 1400/5/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 3 - ( دو ماهنامه 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها