[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات تعاملی تمرین هوازی و مکمل کروسین بر برخی نشانگر های آپوپتوزی کلیه در موش های صحرایی در معرض دوکسوروبیسین
فیروزه مسکنتی ، سیده ام البنین قاسمیان* ، رحمت الله خان محمدی ، امید رضا صالحی
گروه دامپزشکی، واحد بهبهان، دانشگاه آزاد اسلامی، بهبهان، ایران ، ghasemian1249@yahoo.com
چکیده:   (117 مشاهده)
مقدمه: استفاده از دوکسوروبیسین برای اهداف درمانی با بروز اختلالات کلیوی همراه است. اثرات مطلوب تمرینات ورزشی و مکمل­های آنتی­اکسیدانی به طور مجزا بر سلامت این افراد گزارش شده است؛ اما هدف مطالعه حاضر بررسی اثر تعاملی تمرین هوازی و مکمل کروسین بر مقادیر لنفومای 2 لنفوسیت B (Bcl-2) و پروتئین X وابسته به Bcl-2 (Bax) و نسبت Bax/Bcl-2 کلیه در موش­های صحرایی در معرض دوکسوروبیسین بود.
روش­ها: در این مطالعه تجربی 40 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار با (سن 8-10 هفته، وزن 200-220 گرم) به طور تصادفی به گروه­های (1) کنترل سالم، (2) دوکسوروبیسین (mg/kg/day 2)، (3) دوکسوروبیسین+تمرین، (4) دوکسوروبیسین+کروسین و (5) دوکسوروبیسین+تمرین+کروسین تقسیم شدند. تمرینات هوازی برای مدت هشت هفته، سه جلسه در هفته و هر جلسه 16-40 دقیقه و با شدت 60-70 درصد VO2max انجام شد و مصرف کروسین روزانه mg/kg 50 به صورت گاواژ بود. در انتها مقادیر Bcl-2، Bax  و نسبت Bax/Bcl-2 به روش الایزا در بافت کلیه موش­های صحرایی اندازه­گیری شد. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون آنالیز واریانس یک راهه همراه با آزمون تعقیبی توکی استفاده شد (05/0P).
نتایج: مقادیر Bax و نسبت Bax/BCL2 در گروه­های دوکسوروبیسین+کروسین و دوکسوروبیسین+تمرین+کروسین کمتر و مقادیر BCL2 بالاتر از گروه دوکسوروبیسین بود (001/0=P). مقادیر Bax و نسبت Bax/BCL2 در گروه دوکسوروبیسین+تمرین کمتر از گروه دوکسوروبیسین بود (001/0=P). مقادیر Bax و نسبت Bax/BCL2 در گروه دوکسوروبیسین+تمرین+کروسین کمتر و مقادیر BCL2 در این گروه بالاتر از گروه دوکسوروبیسین+کروسین بود (001/0=P). مقادیر BCL2 در گروه دوکسوروبیسین+تمرین+کروسین بالاتر و نسبت Bax/BCL2 در این گروه کمتر از گروه دوکسوروبیسین+تمرین بود (001/0=P).
نتیجه­گیری: به نظر می­رسد تمرین با اثر­گذاری بیشتر بر کاهش Bax و کروسین با اثر­گذاری بیشتر بر افزایش BCL2 اثرات مطلوبی بر مهار آپوپتوز در بافت کلیه موش­های صحرایی دارند. اما این دو مداخله به طور تعاملی نیز دارای اثرات مهار کننده آپوپتوز در بافت کلیه متعاقب قرار گرفتن در معرض دوکسوروبیسین می­باشند.
 
واژه‌های کلیدی: تمرین، کروسین، آپوپتوز، کلیه، دوکسوروبیسین، موش صحرایی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/7/10 | پذیرش: 1401/9/26
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4540