[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نقش چرخه 1-کربن در فرایند اسپرماتوژنز و باروری: مقاله مروری
الهام قجری ، شقایق کیانی ، نوشین نادری ، مرضیه تولائی* ، محمد حسن مشکی باف ، محمد حسین نصر اصفهانی
، Tavalaee.royan@gmail.com
چکیده:   (123 مشاهده)
زمینه و هدف: باروری مردان به تولید اسپرم‌های عملکردی که قادر به بارور‌کردن تخمک و تشکیل زیگوت هستند، بستگی دارد. اسپرماتوژنز با یکی از مهم‌ترین چرخه‌های متابولیکی به‌نام "چرخه 1- کربن" همراه است، که شامل دو چرخه فولات و متیونین و مسیر ترانس‌سولفوراسیون است که در متیلاسیون ، تراکم و بلوغ DNA و حفظ تعادل آنتی‌اکسیدانی در اسپرم نقش دارد. بنابراین، مطالعه مروری حاضر به منظور نشان‌دادن نقش چرخه 1 -کربن در روند اسپرماتوژنز انجام شد.
مواد و روش‌ها: برای این مطالعه مروری،  با استفاده از کلید واژه های باروری مردان، چرخه 1-کربن، گلوتاتیون، مسیر ترانس سولفوراسیون، اسپرم، مطالعات مربوط از پایگاه‌های  PubMed و  Scholar Google  و Science Direct بین سال‌های 1993 تا 2021 به زبان انگلیسی بررسی شدند که اطلاعات 69  مقاله منتخب استخراج گردید.
یافته‌ها: مطالعات متعددی نشان دادند که اختلال در متابولیسم چرخه 1- کربن مانند ترانس‌سولفوراسیون ناکافی، مسدود شدن متیلاسیون مجدد، کمبود فولات یا کوبالامین و وجود پلی‌مورفیسم تک‌نوکلئوتیدی از ژن MTHFR واریانت C677T بر ساخت نوکلئوتیدها، متیلاسیون و حفظ یکپارچگی DNA اسپرم موثر است و با افزایش غلظت هموسیستئین بویژه در افراد با کمبود فولات، در ایجاد استرس‌اکسیداتیو وکاهش آنتی‌اکسیدان‌ها در سلول نقش دارد. در‌نتیجه، ظرفیت آنتی‌اکسیدانی اسپرم کاهش می‌یابد که بر عملکرد و توانایی باروری اسپرم موثر می‌باشد.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که تقویت چرخه 1-کربن با فولات و دیگر ریز‌مغذی‌ها ممکن است بتواند با فعال کردن آن بویژه مسیر ترانس‌سولفوراسیون بر اثرات نامطلوب ناشی از اختلال در چرخه 1-کربن غالب شود و تأثیر مثبتی بر ظرفیت آنتی‌اکسیدانی اسپرم و در نتیجه افزایش توانایی باروری در زوج‌ها با عامل ناباروری مردانه داشته باشد.
 
واژه‌های کلیدی: باروری مردان، چرخه 1- کربن، گلوتاتیون، مسیر ترانس سولفوراسیون، اسپرم
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/7/2 | پذیرش: 1401/9/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4540