[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین مدل علی ولع مصرف غذا براساس خودآگاهی شناختی با میانجی‌گری تنظیم رفتاری مثبت هیجان در دانش-آموزان چاق
سیف الله آقاجانی* ، متینه عبادی ، علی کرمانی ، سجاد قبادزاده
دانشگاه محقق اردبیلی ، sf_aghajani@yahoo.com
چکیده:   (117 مشاهده)
سابقه و هدف: چاقی در نوجوانان یک نگرانی جدی برای سلامت عمومی تبدیل شده است که عوامل خطر زیادی را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین هدف پژوهش حاضر تدوین مدل علی ولع مصرف غذا براساس خودآگاهی شناختی با میانجی‌گری تنظیم رفتاری مثبت هیجان در دانش­آموزان چاق در شهر مشهد انجام شد.
مواد و روش­ها: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه دانش‌آموزان پسر متوسطه اول و دوم شهر مشهد در سال تحصیلی 1401-1400 بود. در پژوهش حاضر جهت بالا بردن دقت پژوهش و جهت تشخیص اولیه دانش­آموزان چاق 1150 دانش­آموز به صورت نمونه­گیری خوشه­ای انتخاب شدند. پس از بررسی سؤالات مربوط به قد و وزن آزمودنی­ها، دانش­آموزان دارای اندکی توده بدنی مساوی یا بیشتر از صدک ۹۵  به عنوان ملاک چاقی در نظر گرفته شد. در نهایت داده­های320 پرسشنامه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. برای جمع‏آوری داده‏ها از از پرسشنامه ولع به مصرف غذا سپیدا-بنیتو و همکاران، باورهای فراشناختی ولز و پرسشنامه تنظیم رفتاری هیجان گارنفسکی و گارایج  استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده نیز با استفاده از تحلیل همبستگی پیرسون و معادلات ساختاری به وسیله نرم­افزار Lisrel8.8 تجزیه و تحلیل شد.
نتایج: نتایج نشان داد که مدل علّی رابطه بین خودآگاهی شناختی، تنظیم رفتاری مثبت هیجان و ولع مصرف غذا در دانش­آموزان چاق براساس شاخص‌های مختلف برازش تأیید شد (05/0>Pروی هم رفته، خودآگاهی شناختی و تنظیم رفتاری مثبت هیجان 53 درصد از واریانس ولع مصرف مواد غذایی را در دانش­آموزان چاق پیش­بینی کردند.
نتیجه­گیری: بنابراین با توجه به نتایج، پیشنهاد می­شود سازمان آموزش و پرورش و بهزیستی، آموزش مهارت­های شناختی و تنظیم هیجان را توسط مشاوران و روانشناسان در کلاس­های برنامه­ریزی و مهارت­های زندگی برای دانش­آموزان عملی سازند.
 
واژه‌های کلیدی: ولع مصرف غذا، خودآگاهی شناختی، تنظیم هیجان، نوجوان، چاقی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/6/26 | پذیرش: 1401/9/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4540