[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر عصاره آبی عناب بر یادگیری، حافظه، فعالیت حرکتی و سطح مالون دی‌آلدئید مغز موش های صحرایی مبتلا به پارکینسون.
اسماعیل علی پور نسرانی ، محسن غظنفری، معصومه اصلاحی ، محسن تقی زاده*
مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری‌های متابولیک، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، taghizadeh_m@kaums.ac.ir
چکیده:   (157 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: بیماری پارکینسون به عنوان یک اختلال پیشرونده ناشی از تخریب نورون‌های دوپامینرژیک  منجر به کندی حرکات، ، لرزش و اختلال عملکرد شناختی می‌شود. تجویز عناب در مدل های حیوانی اختلال سیستم عصبی اثرات مطلوبی بر توانایی حافظه و بیومارکرهای استرس اکسیداتیو داشته است . بر این اساس،ما تأثیر تجویز عصاره آبی عناب را بر یادگیری، حافظه، فعالیت حرکتی و بیومارکر استرس اکسیداتیو در موش های صحرایی مبتلا به پارکینسون بررسی کردیم.
مواد و روش ها: تعداد40 سر موش صحرایی بالغ نژاد ویستار به چهار گروه تقسیم شدند: گروه کنترل، گروه پارکینسونی درمان نشده و دو گروه تحت تیمار با عصاره آبی عناب در دو غلظت مختلف 500 و 1000 میلی گرم بر کیلوگرم در روز. القای مدل پارکینسون با تزریق 6-هیدروکسی دوپامین (6-OHDA) انجام شد. فعالیت چرخشی با تزریق آپومورفین ارزیابی شد. از ماز آبی موریس برای ارزیابی یادگیری و حافظه فضایی استفاده شد. همچنین استرس اکسیداتیوتوسط بیومارکر مالون دی‌آلدئید (MDA) مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج: داده‌های ما نشان داد که پارکینسون القا شده با 6-هیدروکسی دوپامین منجر به اختلال در یادگیری، حافظه و فعالیت چرخشی می‌شود. تجویز 1000 میلی گرم بر کیلوگرم عناب باعث بهبود یادگیری و حافظه شد(0001/0P<). علاوه بر این، دوزهای 500 و 1000 میلی‌گرم بر کیلوگرم عناب چرخش‌های ناشی از آپومورفین را کاهش داد(0001/0P<). همچنین، عناب باعث کاهش سطح مالون دی‌آلدئید (MDA) در مغز میانی و هیپوکمپ شد(05/0 > P).
نتیجه گیری: به طور کلی، ما نشان دادیم که عصاره آبی عناب تجویز شده در مدل حیوانی پارکینسون اثر مطلوبی بر حافظه، یادگیری، چرخش های ناشی از آپومورفین و سطح مالون دی‌آلدئید (MDA) مغز  دارد.
واژه‌های کلیدی: عناب، یادگیری، حافظه، اختلالات حرکتی، بیماری پارکینسون
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1401/6/9 | پذیرش: 1401/9/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4540