[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تمرین مقاومتی بر آسیب ساختاری استخوان ران ناشی از تزریق بولدنون در موش‌های صحرایی نر
زهره حمیدی ، ملیحه اردکانی زاده ، هادی نقیبی ، جواد ضیاء الحق*
گروه علوم‌ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، شاهرود، ایران ، javadzia@gmail.com
چکیده:   (76 مشاهده)
سابقه و هدف: اجرای تمرینات مقاومتی همراه با مصرف استروئیدهای آنابولیک توسط ورزشکاران امری معمول است، اما تاثیر دوزهای پزشکی و سوء مصرف آن­ها در کنار تمرینات مقاومتی، بر تخریب ساختاری استخوان ران مشخص نیست. هدف از پژوهش حاضر، بررسی تاثیر تمرینات مقاومتی بر وزن بدن و تخریبات استخوان ران ناشی از تزریق بولدنون در موش­های نر می­باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تعداد 36 سر موش صحرایی نر (وزن 94/5 ± 53/189) به­صورت تصادفی به شش گروه (6تایی): 1.کنترل، 2.بولدنون (2میلی­گرم/کیلوگرم)، 3.بولدنون (5میلی­گرم/کیلوگرم)، 4.تمرین، 5.تمرین+بولدنون (2میلی­گرم/کیلوگرم)، 6.تمرین+بولدنون (5میلی­گرم/کیلوگرم) تقسیم شدند. تزریق استروئید بولدنون دو بار در هفته به عضله سرینی موش تزریق می­شد. برنامه تمرین مقاومتی شامل هشت هفته صعود از پلکان، و 3روز در هفته و هر جلسه 3ست (پنج تکراری) بود، که با وزنه 50درصد وزن موش آغاز شد، و در پایان هفته هشتم به 120درصد وزن آن­ها رسید. تغییرات هیستوپاتولوژی در استخوان ران با استفاده از رنگ­آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین، و میکروسکوپ نوری بررسی گردید. به­منظور بررسی نرمال بودن داده­های وزن از آزمون کلموگروف­اسمیرنف و جهت تجزیه تحلیل آن­ها، تحلیل واریانس یک طرفه بکار گرفته شد (05/0mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')">[41] p). برای بررسی نتایج تغییرات بافتی از آزمون کروسکال والیس استفاده گردید.
نتایج: پس از مقایسه بین گروهی در مقادیر وزن موش­ها تفاوت معنی­داری مشاهده نشد. در گروه­های دریافت کننده­ی بولدنون (گروه­های 2، 3، 5mouseout="msoCommentHide('_com_2')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_2','_com_2')">[42]  و 6) تخریبات خفیف و شدیدی در بافت استخوان ران ملاحظه شده، که با اجرای تمرینات مقاومتی بهبود جزیی حاصل گردید که از نظر آماری بهبود معنی­دار نبوده است mouseout="msoCommentHide('_com_3')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_3','_com_3')">[43] (05/0<p).
نتیجه­گیری: به­­نظر می­رسد که اجرای تمرین مقاومتی، قادر به جلوگیری و بهبود آسیب ناشی از مصرف استروئید بولدنون نباشد.

mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')"> [41]واضح بنویسید که برای بررسی وزن‌ها این آزمون‌ها انجام شده. در قسمت هدف، بررسی وزن جزو اهداف نیست. آزمون استفاده شده برای هدف پژوهش را توضیح دهید. در مورد کروسکال والیس نیز توضیح دهید.
mouseout="msoCommentHide('_com_2')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_2','_com_2')"> [42]آخرین ویرگول اضافه است.
mouseout="msoCommentHide('_com_3')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_3','_com_3')"> [43]در یک جمله‌ی مجزا بنویسید که بهبود معنادار نبوده است.
واژه‌های کلیدی: استروئید بولدنون، تمرین مقاومتی، آسیب ساختاری استخوان ران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/4/6 | پذیرش: 1401/8/11
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509