[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط سلامت معنوی و سلامت روان در بیماران تحت درمان نگهدارنده متادون در کاشان در سال 1399
پیمان اسماعیلی شاهزاده علی اکبری ، مصطفی بخشی کاشی ، علیرضا شاه فضل ، حمیدرضا بنفشه ، فاطمه بارفروش ، امیر قادری*
، gaderiam@yahoo.com
چکیده:   (178 مشاهده)
زمینه و هدف:  اعتیاد به مواد مخدر یک مشکل فردی و اجتماعی محسوب می شود که می تواند علاوه بر جسم، سلامت روان افراد را هم به خطر بیندازد. از آنجا که افراد سوء مصرف کننده مواد مخدر دارای شخصیت آسیب پذیر تر هستند، مطالعه حاضر با هدف ارزیابی سلامت معنوی با سلامت روان در بیماران تحت درمان نگهدارنده متادون (MMT) در شهر کاشان انجام گرفت.
روش: پژوهش حاضر از نوع مقطعی-تحلیلی می باشد. 282  نفر زن و مرد تحت درمان نگهدارنده متادون در مراکز خصوصی و دولتی ترک اعتیاد با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. پس از تکمیل اطلاعات دموگرافیک شرکت کنندگان، سلامت روان و سلامت معنوی آنها به ترتیب با استفاده از پرسشنامه های سلامت روان SCL90 و سلامت معنوی امیری و همکاران سنجیده شد. سپس داده ها با روش های آماری (تحلیل واریانس و آزمون ضریب همبستگی پیرسون) مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
یافته ها: میانگین سنی شرکت کنندگان 00/9±92/44 محاسبه شد. 7/95 درصد شرکت کنندگان مرد بودند. میانگین سن شروع به مصرف مواد مخدر 04/4±72/21 بدست آمد و شایع ترین ماده مخدر در میان شرکت کنندگان تریاک و مشتقات آن بود (5/64%). میانگین نمرات سلامت معنوی و سلامت روان به ترتیب 20/37±52/191 و 70/14±38/139 محاسبه شد. سلامت روان و سلامت معنوی با هیچکدام از متغیرهای جمعیت شناختی (از قبیل جنسیت، سن و...) و مصرف مواد ارتباط معنی دار نشان ندادند (05/0 <p). همچنین براساس نتایج مطالعه، بین سلامت روان و سلامت معنوی ارتباط معناداری وجود نداشت (527/0P=).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده میان سلامت روان و سلامت معنوی بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون ارتباط معنی دار وجود نداشت اما اکثریت آنها سلامت معنوی پایین داشتند و دارای اختلالات روانی خفیف بودند. از این رو با توجه به اهمیت سلامت معنوی لازم است تا مطالعات بیشتری در این زمینه انجام گردد.
 
واژه‌های کلیدی: اختلال سو مصرف مواد، سلامت روان، سلامت معنوی، درمان نگهدارنده متادون
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/3/21 | پذیرش: 1401/6/19
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509