[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی هوش اخلاقی کارآموزان و کارورزان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال 1400
علی صابر* ، نوید استوار ، غلامعباس موسوی
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، saberali1341@gmail.com
چکیده:   (139 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اینکه هوش اخلاقی بر عملکرد حرفه‌ای افراد و ارائه خدمات بهداشت و درمان مطلوب تر و کاهش هزینه‌های درمانی تاثیر مستقیم دارد. این مطالعه با هدف ارزیابی هوش اخلاقی کارآموزان و کارورزان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال 1400 انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه‌ی توصیفی مقطعی در سال 1400 بر روی دانشجویان مقاطع بالینی دانشگاه علوم پزشکی کاشان انجام ‌شده است. نمونه گیری به‌صورت طبقه‌ای تصادفی از بین کارآموزان و کارورزان پزشکی انجام گرفت. در مجموع 209 نفر در مطالعه شرکت کردند.  ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه‌ی هوش اخلاقی لنیک و کیل بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار  SPSS تحلیل شد.  
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد میانگین نمره هوش اخلاقی دانشجویان برابر با 9.15±71.75 (خوب) بوده است. در بررسی ابعاد هوش اخلاقی، درستکاری با نمره‌ی73.15±10.44 بیشترین و بخشش با 10.92±68.06 کمترین نمره را دارا است. اختلاف میانگین نمره‌ی هوش اخلاقی در بعد مسئولیت‌پذیری معنی‌دار بوده است (P=0.03). هوش اخلاقی و تمامی ابعاد آن به‌جز همدلی، در دانشجویان خوابگاهی مقدار کمتری نسبت به دانشجویانی که در منزل شخصی با خانواده زندگی می‌کنند داشته است.
نتیجه‌گیری: با توجه به سطح نمره‌ی هوش اخلاقی دانشجویان پزشکی مقاطع بالینی، نیاز به بازنگری در دستورالعمل‌های اخلاقی جهت توسعه‌ی هوش اخلاقی احساس می‌گردد. همچنین با توجه به پایین بودن همدلی دانشجویان و تأثیر به سزای آن در برخورد با بیماران، توصیه می‌گردد تا با اهتمام به اقدامات خیرخواهانه و آموزشی، زمینه برای تقویت این بعد نیز فراهم شود.
 
واژه‌های کلیدی: هوش اخلاقی، کارآموز، کارورز، پزشکی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1401/3/1 | پذیرش: 1401/6/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509