[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر 12 هفته فعالیت‌های هوازی با شدت‌های سبک و سنگین بر برخی عوامل مرتبط با چاقی در کودکان چاق و دارای اضافه‌وزن
عارف حیدری ، محمد فتحی* ، رحیم میرنصوری
دانشگاه لرستان ، fathi.m@lu.ac.ir
چکیده:   (77 مشاهده)
سابقه و هدف: سن ابتلاء به چاقی و پیامدهای ناشی از آن کاهش یافته است، بنابراین هدف این پژوهش، مقایسه تأثیر 12 هفته فعالیت‌های هوازی با شدت‌های سبک و سنگین بر چربی سوزی کودکان چاق و دارای اضافه‌وزن بود.
مواد و روش‌ها: نمونه آماری این پژوهش نیمه تجربی، شامل 30 نفر از دانش‌آموزان پسر مقطع ابتدایی مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی شهر ویسیان (با میانگین سن 83/0 ± 11 سال و شاخص توده بدنی 3/4 ± 2/29 کیلوگرم بر مترمربع) بود که به‌طور تصادفی به سه گروه همسان تمرینات هوازی سبک (10 نفر)، تمرینات هوازی سنگین (10 نفر) و کنترل (10 نفر) تقسیم شدند. با همکاری شبکه بهداشت و انجام تست کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی، 24 ساعت پس از اولین مرحله خون‌گیری و ارزیابی چربی، گروه‌های تجربی فعالیت هوازی (پیاده‌روی در فضای باز) با دو شدت سبک (50-40 درصد HRmax) و سنگین (80-70 درصد HRmax) را به مدت 12 هفته در فضای رو باز انجام دادند. گروه کنترل هیچ فعالیت جسمانی مستمری انجام ندادند. در پایان 12 هفته برنامه تمرینی، نمونه‌های خونی و مقادیر ارزیابی چربی جمع‌آوری شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری t همبسته و تحلیل واریانس یک‌راهه با استفاده از نرم‌افزار Spss-25 در سطح آلفای (05/0) تحلیل شد.
نتایج: نتایج این پژوهش نشان داد که هر دو پروتکل تمرین هوازی سبک و سنگین باعث کاهش میزان کلسترول، تری گلیسیرید درصد چربی، لپتین سرم، LDL، BMI و افزایش HDL آزمودنی‌ها شد با این حال تمرین هوازی با شدت سنگین، به طور معنی دار، تأثیری بیشتری بر متغیرهای مذکور داشت.
نتیجه گیری: به نظر می‌رسد که تمرینات هوازی با شدت سنگین تأثیری بیشتری بر چربی سوزی در کودکان چاق دارد.

 
واژه‌های کلیدی: فعالیت هوازی، چربی سوزی، اضافه‌وزن، چاقی.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/2/20 | پذیرش: 1401/8/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509