[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مشکلات پرستاران مراقبت کننده ازمبتلایان به کرونا ویروس بستری در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی کاشان سال 1400
معصومه منعمی بیدگلی ، محمد افشار* ، محمد جواد آزاد چهر
علوم پزشکی کاشان ، afshar-mo@kaums.ac.ir
چکیده:   (87 مشاهده)
سابقه و هدف: همه گیری کووید 19، مشکلات جسمی و عاطفی بر پرستاران وارد کرده است که می تواند کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران را مختل کند. بر این اساس مطالعه حاضر با هدف تعیین مشکلات پرستاران مراقبت کننده ازمبتلایان به کرونا ویروس بستری در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی کاشان سال 1400 انجام شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه از نوع مقطعی بود که بر روی  246نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان شهید بهشتی کاشان وسید الشهدا آران و بیدگل که سابقه حداقل یک ماه مراقبت از بیماران مبتلا به کووید 19 را داشتند، انجام شد. پژوهشگر اول، با مراجعه به پرستاران بیمارستان های شهید بهشتی و سید الشهدا آران وبیدگل  از آنان خواست پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه محقق ساخته مشکلات پرستاران در مراقبت از بیماران کووید 19 را تکمیل کنند. سپس نتایج با استفاده از تستهای کای دو، انوا و ضریب همبستگی پیرسون در نرم افزار SPSS 16 تجزیه تحلیل شد.
نتایج: میزان مشکلات مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-19 در پرستاران در حد متوسط بوده است (امتیاز درصدی: 1/51). همچنین بیشترین میزان مشکلات، در حیطه شخصی (امتیاز درصدی 5/61) و کمترین آن در حیطه­های انگیزشی (امتیاز درصدی 7/38) و دانش و تجربه (امتیاز درصدی 1/41) بوده است. میانگین نمره کل مشکلات مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-19 در پرستاران بیمارستان شهید بهشتی به­طور معناداری بیشتر از پرستاران بیمارستان سیدالشهدا می­باشد (031/0p=). حیطه مشکلات جسمی و روحی با جنس ارتباط معناداری داشت (05/0p<). همچنین حیطه مشکلات شخصی با نوع بیمارستان و تعداد فرزند ارتباط معناداری داشت (05/0p<). حیطه مشکلات جسمی و روحی با سن ارتباط معناداری داشت (05/0p<) به­طوری­که با افزایش سن پرستاران و به تبع آن افزایش سابقه کار، مشکل جسمی و روحی نیز در آنها افزایش می یافت.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد میزان مشکلات مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-19 در پرستاران در حد متوسط است. بنابراین مدیران بیمارستانها باید جهت رفع مشکلات پرستاران برنامه ریزیهای لازم را انجام دهند.
واژه‌های کلیدی: مشکلات پرستاری، مراقبت، پرستاران، کووید19
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/8/11 | پذیرش: 1401/3/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4414