[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نشانگرهای زیستی سیتوژنتیک در پرتوگیری شغلی پرتوکاران پزشکی از دزهای کم تابش یونیزان: یک مطالعه مروری
سیده نسیبه موسوی کیا ، محمد تقی بحرینی طوسی ، سارا خادمی ، حسین عظیمیان*
دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، azimianh@mums.ac.ir
چکیده:   (114 مشاهده)
سابقه و هدف: پرتوهای یونیزان نقش مهمی را در تشخیص و درمان پزشکی ایفا می‌کنند. با این حال ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان ها داشته باشد. لذا رعایت اصول حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان می‌تواند در کاهش این اثرات نامطلوب موثر واقع شود. از سوی دیگر مجموعه مشاهدات در محدوده دزهای کم پرتوهای یونیزان که توسط پرتوکاران دریافت می شود، تا حد زیادی متناقض است. هدف از مطالعه‌ی حاضر بررسی مطالعاتی است که تابش‌گیری شغلی از دزهای کم پرتوهای یونیزان در پرتوکاران پزشکی را با استفاده از دو نشانگر زیستی سیتوژنتیک استاندارد مورد ارزیابی قرار داده‌اند.
مواد و روش­ها: در این مطالعه در ابتدا به ارائه‌ی خلاصه‌ای از مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر در ارتباط با پرتوکاران پزشکی که تحت تابش‌گیری شغلی از پرتوهای یونیزان قرار دارند اشاره شده است و در ادامه به مقایسه نتایج این مقالات، نحوه پرتوگیری، بررسی عوامل مخدوشگر، و سایر عوامل موثر بر نتایج پرداخته شده است.
نتایج: اکثریت این مطالعات بیان نموده اند که پرتوگیری مزمن از دزهای کم پرتوهای یونیزان سبب افزایش انحرافات کروموزومی و میکرونوکلئید در پرتوکاران پزشکی در مقایسه با گروه کنترل می‌شود، اگرچه در این بین نتایج متناقضی هم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، علاوه بر دز تجمعی دریافتی افراد و سال‌های اشتغال پرتوکاری، عوامل مختلف دیگری از جمله سن، جنس، مصرف سیگار و یا حتی رژیم های غذایی خاص نیز می تواند بر این آسیب‌ها اثرگذار باشد.
نتیجه­گیری: باتوجه به گسترش استفاده از پرتوهای یونیزان در حوزه‌ی پزشکی، وضعیت حفاظت از پرتوکاران امری مهم و جدی است. لذا به نظر می‌رسد نظارت مستمر بیولوژیکی در کنار رعایت پروتکل‌های استاندارد حفاظت از پرتوکاران ضروری می باشد.
 
واژه‌های کلیدی: پرتوگیری شغلی، پرتوهای یونیزان، دزهای کم مزمن، نشانگرهای زیستی سیتوژنتیک
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1400/7/20 | پذیرش: 1401/1/31
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410