[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
آگاهی و عملکرد همراهان بیماران از اقدامات اولیه در مبتلایان به سندرم حاد کرونری
منصور دیانتی ، حسین اکبری* ، ماه منیر کریمیان
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، Akbari1350-h@yahoo.com
چکیده:   (46 مشاهده)
سابقه و هدف: سندرم حاد کرونری  مهمترین گروه از بیماریهای قلب و عروقی محسوب می شود. در این بیماری عملکرد همراهان در دقایق اولیه نقش مهمی در پیش آگهی بیماری و مرگ و میر آنها دارد . هدف از این مطالعه تعیین آگاهی و عملکرد همراهان از اقدامات اولیه و عوامل مرتبط با آن در مبتلایان به سندرم حاد کرونری مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال99 بود.
 مواد و روشها:  یک مطالعه مقطعی روی 400 نفر از همراهان بیماران دچار سندرم حاد کرونری مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال 1399 ، که با روش نمونه گیری مستمر انتخاب شدند، انجام گرفت. اطلاعات مربوط به سطح آگاهی و نحوه عملکرد همراهان با استفاده از پرسشنامه های محقق ساخته جمع آوری شد. روایی ابزار از طریق اعتبار محتوی و پایایی ابزار با آزمون کودر ریچارسون 21 تایید گردید. داده های جمع آوری شده با استفاده از آزمونهای آماری کای اسکوئر و دقیق فیشر,   انووا و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: در کل اطلاعات مربوط به 385  پرسشنامه های تکمیل شده تجزیه و تحلیل شدند. نتایج نشان داد دامنه سنی همراهان  17 تا 80 سال با میانگین 67/11±42/40 بود. اکثر همراهان مورد مطالعه زن( 9/62 درصد) ، خانه دار( 7/52 در صد ) و از اقوام درجه یک بیمار( 5/93 درصد ) بودند. تحصیلات اکثر آنها (5/40 درصد) زیر دیپلم بود و اکثرا در محدوده شهری ( 1/89 درصد) زندگی می کردند. میزان آگاهی اکثر همراهان شرکت کننده در مطالعه از اقدامات اولیه ضروری، در مواجهه با بیماران مبتلا به سندرم حاد کرونری در سطح خوب(3/54%) و سطح عملکرد بیشتر آنها در حد نامطلوب (1/36%) بود. بین آگاهی و عملکرد همراهان رابطه آماری معنی دار وجود داشت(005/0=P). همچنین بین آگاهی و عملکرد همراهان  با سن و سطح تحصیلاتشان ارتباط معنی دار وجود داشت اما بین آگاهی و عملکرد با شغل و جنسیت ارتباط آماری  معنی داری مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: علیرغم سطح آگاهی خوب واحدهای مورد پژوهش، عملکرد آنها در مواجهه با بیماران در سطح نامطلوب بود.
واژه‌های کلیدی: واژه‌های کلیدی: آگاهی، عملکرد، همراهان، سندرم حاد کرونر، کمکهای اولیه
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/12/25 | پذیرش: 1400/6/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4331