[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اندیکاسیونها و یافته های رادیوگرافی لگن در بیماران ترومای غیرنافذ مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی کاشان سال98
راضیه اقتصادی ، معصومه عابدزاده کلهرودی* ، اسماعیل فخاریان ، حسین اکبری ، قاسم پهلوان زاده
، abedzadeh@kaums.ac.ir
چکیده:   (38 مشاهده)
مقدمه: شکستگی های لگن ممکن است با خونریزی وسیع و پیشرونده، ناپایداری همودینامیک، شوک و افزایش مورتالیتی همراه باشد، لذا تشخیص صحیح آن ها ضروری است. رادیولوژی نقش مهمی در ارزیابی اولیه ی بیماران ترومایی ایفا می کند. هدف از این مطالعه بررسی اندیکاسیونها و یافته های رادیوگرافی لگن در بیماران ترومای غیرنافذ مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی کاشان می باشد
روشها: این مطالعه یک مطالعه توصیفی گذشته نگر بود که در آن پرونده­ی بیماران دچار ترومای غیرنافذ که به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی کاشان در سال 98 مراجعه کرده بودند به منظور دستیابی به اطلاعات مربوط به اقدامات رادیولوژیک شامل تعداد گرافی های انجام شده ، اندیکاسیون های انجام گرافی لگن و سی تی اسکن،  یافته های گرافی لگن ، و سرویس درخواست کننده گرافی مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش آنالیز داده­ها با SPSS نسخه 22 انجام گرفت.
یافته ها : در این مطالعه، پرونده 292 بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت. اکثریت افراد (58.6%) مرد بودند. شایعترین عامل بروز تروما سقوط(0/61%) بود. در  حدود 88% از بیماران  بیش از دو گرافی ساده لگن درخواست شده بود. همچنین در این مطالعه،  8/18%  از بیماران در بدو ورود به اورژانس یک گرافی لگن همراه خود داشتند. شایعترین اندیکاسیون برای درخواست گرافی، تندرنس لگنی بود. شایعترین نوع شکستگی بر اساس یافته های رادیوگرافی، شکستگی اینترتروکانتریک(38%)  بود. در 26% از بیماران علاوه بر گرافی، CT Scan  لگن نیز انجام شده بود که در این بیماران بین یافته های گرافی و سی تی اسکن توافق وجود داشت(769/0=Kappa).
نتیجه گیری: سقوط شایعترین عامل بروز ترومای غیر نافذ لگن و تندرنس شایعترین اندیکاسیون برای درخواست گرافی می باشد. در یک چهارم از بیماران مورد مطالعه علاوه برانجام گرافی لگن، سی تی اسکن نیز انجام شده بود که بین یافته های گرافی و سی تی اسکن توافق وجود داشت. با توجه به درخواست گرافی­های متعدد  توسط سرویسهای تخصصی مختلف، طراحی و اتخاذ یک پروتوکل واحد برای درخواست های تصویر برداری به منظور  کاهش هزینه های درمانی و پرهیز از دوز بالای اشعه  و همچنین اصلاح روند موجود در اورژانس  ضروری به نظر می رسد. 
واژه‌های کلیدی: رادیوگرافی لگن، سی تی اسکن، ترومای غیرنافذ
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/12/23 | پذیرش: 1400/5/23
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4331