[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر تمرین هوازی بر بیان ژن عامل گرمایی UCP-1 و MAPK p38 در بافت چربی زیر پوستی در رت های نر ویستار تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب
زهرا اسلامی ، یحیی محمدنژاد پناه کندی ، شهره شریفیان ، عبدالرضا اقبال مغانلو ، سید رضا شیخ ، سید جواد میرغنی*
، seyedgavadmirghani@yahoo.com
چکیده:   (49 مشاهده)
سابقه و هدف: تغییر در رژیم غذایی به سمت رژیم غذایی پرچرب و پرکالری همراه با کاهش فعالیت­بدنی موجب افزایش میزان چاقی شده وUCP-1  نقش پیشگیری کننده در مقابل افزایش وزن، چاقی و دیابت نوع دو ایفا می کند. هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر تمرین هوازی بر بیان ژن عامل گرمایی UCP-1 و MAPK p38 در بافت چربی زیرپوستی در رت های نر ویستار تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب بود.
مواد و روش­­ها: در مطالعه تجربی حاضر 15 سر رت به طور تصادفی در سه گروه کنترل نرمال، گروه کنترل پرچرب (40%) چربی و گروه رژیم غذایی پرچرب + تمرین هوازی تقسیم شدند.  پس از 13 هفته مصرف غذای پرچرب، گروه تمرین هوازی، پروتکل تمرینی را به مدت 12 هفته و 5 جلسه در هفته روی تردمیل اجرا کردند. سطح UCP-1 mRNA و MAPK p38 با استفاده از روش RT-PCR اندازه­گیری شد. از آزمون تحلیل واریانس یک طرفه و کروسکال والیس در سطح 05/0 P≤ استفاده­شد.
نتایج: تفاوت معنادار در بیان ژن UCP-1mRNA بین گروه کنترل نرمال و گروه کنترل پرچرب وجود نداشت(151/0P=) اما تفاوت معنادار در بین گروه کنترل ­نرمال و گروه رژیم غذایی پرچرب+ تمرین­هوازی مشاهده­شد(008/0P=). همچنین بیان MAPK p38 در گروه کنترل پرچرب افزایش معناداری نسبت به گروه کنترل نرمال داشت(008/0P=) و کاهش معناداری در بیان MAPK p38 در گروه رژیم غذایی پرچرب +تمرین هوازی نسبت به گروه کنترل پرچرب مشاهده­شد(008/0P=).
نتیجه­­گیری: با توجه به نتایج پژوهش حاضر، تمرین هوازی می­تواند به عنوان محرک مناسب در بیان mRNA UCP-1  باشد. پیچیدگی فعالیت مسیر p38  ناشی از وابستگی آن به نوع محرک و سلول می­باشد.
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، UCP-1 mRNA، MAPK p38، رژیم غذایی پرچرب
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/10/25 | پذیرش: 1400/4/26
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4331