[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر مشاوره معنوی بر شادکامی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
محمد باقری ، محمد افشار ، زهره سادات*
مرکز تحقیقات پرستاری تروما، دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، sadat_z2003@yahoo.com
چکیده:   (118 مشاهده)
مقدمه :
شادکامی از مهمترین مولفه ها در سلامت روانی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز است. مشاوره معنوی یک مداخله سنتی برای تسکین بیماری و پیشبرد سلامتی است. بر این اساس مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر مشاوره معنوی بر شادکامی و امید بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس انجام شد.
روش کار:
این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی است که بر روی 50 بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروز در شهر کاشان در سال 1399 انجام شد. بیماران با استفاده از روش تصادفی به دو گروه کنترل و آزمون تقسیم شدند. قبل از مداخله پرسشنامه های متغیرهای زمینه ای و شادکامی توسط هر دو گروه تکمیل شد. گروه آزمون، به مدت یک ماه در برنامه‌ی مشاوره معنوی به صورت 8 جلسه‌ی 60 دقیقه‌ای و هفته‌ای دو جلسه شرکت کردند. دو گروه بلافاصله پس از پایان مداخله و یک ماه بعد آن مجددا پرسشنامه های شادکامی را تکمیل نمودند. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 16 و آزمون‌های توصیفی و تحلیلی تی تست، کای اسکوئر ، آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سطح معنی داری کمتر از 0.05 در نظر گرفته شد.
یافته ها:
نتایج نشان داد که دو گروه قبل از مداخله از نظر متغیرهای زمینه ای و میانگین نمره شادکامی تفاوت آماری معناداری نداشتند(05/0p> ). ولی بلافاصله بعد از پایان جلسات و یک ماه بعد از مداخله تفاوت اماری معنی داری در میانگین نمره شادکامی در دو گروه وجود داشت(0001/0p< ). نتایج آزمون آنالیز واریانس تکراری نشان داد که تغییرات میانگین نمره شادکامی در طول زمان متفاوت بود و اثر گروه و اثر متقابل گروه و زمان نیز معنادار می باشد(0001/0p<).
نتیجه گیری:
نتایج مطالعه حاضر نشان داد که مشاوره معنوی باعث ارتقا شادکامی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می شود. بنابراینشاید بتوان از رویکرد مشاوره معنوی به عنوان یک مداخله مفید و موثر در بهبود شادکامی این بیماران استفاده نمود.

 
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه ها: مشاره معنوی، مراقبت معنوی، شادکامی، مولتیپل اسکلروزیس
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/9/22 | پذیرش: 1400/1/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4299