[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان واقعیت مجازی همراه با آروماتراپی بر شدت درد بیماران کلیوی
نازیلا خوش خطی ، مجتبی امیری مجد* ، علیرضا یزدی نژاد ، سعیده بزازیان ، جواد ناصریان
، amirimajd@yahoo.com
چکیده:   (361 مشاهده)
مقدمه: بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه در مراحل انتهایی (ESRD) برای حفظ سلامت خود تحت همودیالیز قرار می گیرند. همودیالیز عوارض زیادی به همراه دارد، درد مزمن از شایع ترین آن هاست که با برخی از متغیرهای روان شناختی همراه می شود، لذا یافتن روش هایی برای کاهش درد این بیماران اهمیت دارد. بر این اساس پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان واقعیت مجازی و آروماتراپی  بر شدت درد بیماران کلیوی تحت همودیالیز اجرا شد.
مواد و روش ها: در این پژوهش نیمه تجربی با طرح پیش آزمون- پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل، از بین بیماران تحت همودیالیز شهر زنجان در سال 1397، 20 بیمار به صورت هدفمند انتخاب شدند و به دو گروه 10 نفری آزمایش (دریافت درمان واقعیت مجازی همراه با آروماتراپی به صورت گروهی طی دو ماه در 8 جلسه یک ساعته) و کنترل تقسیم شدند. برای سنجش متغیر شدت درد از مقیاس عددی 11 نقطه ای NRS-11 استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده از طریق نرم­افزار SPSS نسخه 26 و با استفاده از آزمون تحلیل واریانس آمیخته مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
نتایج: یافته ها نشان داد میانگین درد در گروه آزمایش در هر دو مرحله پس­آزمون و پیگیری به­طور معناداری بیشتر از گروه کنترل بود (001/0p<).
نتیجه گیری: بر اساس نتایج به­دست آمده، درمان واقعیت مجازی به همراه آروماتراپی به عنوان روش درمانی مؤثری در کاهش شدت درد بیماران کلیوی تحت همودیالیز محسوب می گردد. لذا پیشنهاد می شود درمانگران و متخصصین حوزه روان شناسی و مشاوره از نتایج پژوهش حاضر در راستای ارتقا سلامت بیماران استفاده نمایند.
واژه‌های کلیدی: درمان واقعیت مجازی، آروماتراپی، شدت درد، بیمارکلیوی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/9/1 | پذیرش: 1400/1/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4319