[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی زوج درمانی راه حل مدار بر دلزدگی، بخشش زناشویی و سبک‌های ارتباطی زوجین آسیب دیده از روابط فرازناشویی
ترانه علوی مقدم* ، عبدالله مفاخری ، علی جهانگیری
، vahidi.s@gmail.com
چکیده:   (303 مشاهده)
 
 چکیده
مقدمه: روابط فرازناشویی یکی از دلایل عمده طلاق و از هم پاشیدگی زندگی زناشویی و در انتها کاهش سلامت جامعه است. هدف این پژوهش تعیین اثربخشی زوج درمانی راه حل محور بر دلزدگی، بخشش زناشویی و سبک¬های ارتباطی زوجین آسیب دیده از روابط فرازناشویی بود.
روش­ کار: طرح پژوهش نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون- پس‌آزمون همراه با گروه کنترل بود. جامعه­ی آماری شامل تمامی افراد مراجعه کننده با مشکل روابط فرازناشویی همسر به مراکز مشاوره­ی بهار، باور و اکسیر شهر ساری در سال 1399 بود. 30 نفر به روش نمونه­گیری در دسترس به عناون نمونه انتخاب و به صورت تصادفی در یک گروه آزمایش (15نفر) و یک گروه گواه (هر کدام شامل 15 نفر) قرار گرفتند. گروه مداخله طی7 جلسه تحت زوج درمانی راه­حل­مدار 90 دقیقه ای و به صورت گروهی هفتهای یک­بار قرار گرفتند. ولی در مورد گروه کنترل اقدامی انجام نشد. پرسشنامه­ی دلزدگی زناشویی پاینز (1996)، پرسشنامه­ی بخشش ری و همکاران (2001) و پرسشنامه­ی سبک­های ارتباطی کریستنسن و سالاوای (1984) در مورد آن­ها اجرا شد. بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با آزمون­های توصیفی(میانگین و انحراف استاندارد) و تحلیل کوواریانس و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه­ 23 انجام شد. میزان P کمتر از 05/0 معنی­داری در نظر گرفته شد.
یافته­ها: در متغیر دلزدگی، در پیش آزمون گروه مداخله، میانگین و انحراف استاندارد 43/15±50/81، در پس آزمون 84/14±87/75، در متغیر بخشش، در پیش آزمون 86/8±50/38، در پس آزمون 73/7±18/47، در متغیر سبک­های ارتباطی گروه کنترل 52/4±37/18 و در پس آزمون 30/3±31/24 به دست آمد. یافته­ها نشان داد که زوج درمانی راه حل مدار بر دلزدگی، بخشش زناشویی و سبک­های ارتباطی زوجین آسیب دیده از روابط فرازناشویی موثر بود (001/0P<  ).
­نتیجه­گیری: در رویکرد زوج­درمانی راه‌حل محور به‌صورت شفاف‌ روی مؤلفه‌های شناختی کار می‌شود که باعث بهبود مؤلفه‌های دلزدگی زناشویی، بخشش زناشویی و سبکهای ارتباطی در زوجین آسیب دیده از روابط فرازناشویی می­گردد.

 
 
 
واژه‌های کلیدی: واژه­های کلیدی: بخشش زناشویی، دلزدگی، زوج درمانی راه حل محور، زوجین آسیب دیده از روابط فرازناشویی، سبک­های ارتباطی .
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/8/25 | پذیرش: 1400/1/28
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4319