[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر هشت هفته تمرین تناوبی پر شدت و تداومی بر سطوح فاکتورهای GDF15 و IL6 در مردان دارای اضافه وزن
محمد مرادی ، علی اکبر نژاد* ، سیروس چوبینه ، فاطمه شب خیز
دانشگاه تهران ، aakbarnejad@ut.ac.ir
چکیده:   (95 مشاهده)
سابقه و هدف: به نظر می رسد انجام فعالیت ورزشی بر روی فاکتورهای مرتبط با بروز بیماری هایی مانند چاقی، دیابت یا بیماری های قلبی عروقی موثر باشد. از این رو، هدف تحقیق حاضر بررسی تاثیر هشت هفته تمرین تناوبی پر شدت و تداومی بر GDF15 و IL6 در مردان دارای اضافه وزن بوده است.
 
مواد و روش­ها: تحقیق حاضر از نوع نیمه تجربی است که با طرح پیش آزمون پس آزمون همراه با گروه کنترل انجام شد. بدین منظور 36 نفر از افراد جوان دارای اضافه وزن شهر اهر به عنوان نمونه انتخاب و به صورت تصادفی به گروه تمرین تناوبی پرشدت (HIIT)، تمرین تداومی (MICT) و گروه کنترل تقسیم شدند. پروتکل تمرینی سه روز در هفته به مدت هشت هفته انجام شد. 48 ساعت پیش از اولین جلسه تمرین، خون گیری به میزان 5 سی سی از شریان بازویی، جهت بررسی مقادیر GDF15 و اینترلوکین 6 به روش الایزا مورد اندازه گیری قرار گرفت. پس آزمون با شرایط پیش آزمون عینا تکرار شد. از تحلیل آزمون واریانس یک طرفه، آزمون تعقیبی توکی و آزمون T وابسته، در سطح معنی داری P≤ 0.05 استفاده شد. تمامی تجزیه و تحلیل­های آماری با نرم افزار SPSS20 انجام شد.
نتایج: تحلیل­ها در رابطه با IL-6 نشان داد بین گروه کنترل و HIIT (001/0=P)، گروه MICT (001/0=P) و بین گروه MICT و HIIT (001/0=P) تفاوت معناداری وجود دارد. بررسی تفاوت های درون گروهی نشان دهنده تفاوت معنادار در هر دو گروه تمرینی بود(001/0=P). اما در رابطه با GDF15 تفاوت معناداری بین گروه­های تمرین مشاهده نشد.
نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه نشان داد انجام تمرینات HIIT و  MICTمیتواند با تغییر در فاکتورهای موثر بر شرایط قلبی عروقی همچون GDF-15 و IL-6 موجب بهبود وضعیت قلبی عروقی افراد دارای اضافه وزن شود. همچنین در استفاده از دو تمرین تفاوتی وجود ندارد.
 
واژه‌های کلیدی: تمرینات تناوبی، تمرینات تداومی، GDF15، IL-6، اضافه وزن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/7/23 | پذیرش: 1400/1/29
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4299