[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی فعالیت ضد لیشمانیایی نانوذرات کیتوزان بارگذاری شده با کورکومین برلیشمانیا ماژور و اینفانتوم در شرایط برون تنی
عاطفه حداد ، مهدی دلاوری* ، محسن اربابی ، ایمان گردش میدانی ، علی سلمانی
، mdelavari1@gmail.com
چکیده:   (50 مشاهده)
مقدمه: داروهای خط اول در درمان لیشمانیوز، ترکیبات ۵ ظرفیتی آنتیموان (مثل گلوکانتیم) می­باشد که توکسیک بوده و عوارض جانبی برای بیماران به همراه دارد. علاوه براین گزارشاتی از بروز مقاومت دارویی نیز در دسترس می­باشد. هدف از مطالعه حاضر تعیین اثر ضد لیشمانیایی نانوذرات کایتوزان بارگذاری شده با کورکومین برروی لیشمانیا ماژور و اینفانتوم در شرایط برون تنی است.
مواد و روش­ها: در این تحقیق تجربی، طی فرآیندهای شیمیایی نانوذرات کیتوزان حاوی کورکومین سنتز شد. سپس در غلظت­های مختلف، توسط دستگاه زتا آنالایز (DLS) پتانسیل زتا و همچنین بار نانو ذره مورد بررسی قرار گرفت. همچنین جهت اثبات شکل و اندازه نانو ذره از میکروسکوپ الکترونی (TEM) استفاده شد. در مرحله پایانی میزان اثر بخشی نانوذرات کیتوزان بارگذاری شده باکورکومین بر دو گونه لیشمانیا ماژور و اینفانتوم تعیین گردید. بدین منظور دو گونه لیشمانیای مورد مطالعه، در محیط کشتRPMI 1640 حاوی سرم جنین گاوی 15% در پلیت­های 48 خانه­ای کشت داده شد و به هر چاهک پلیت غلظت­های مختلف نانوذرات کیتوزان حاوی کورکومین (40،80، 160، 320 و 680 میکروگرم بر میلی لیتر) اضافه شد. هر یک از دو انگل مورد بررسی بطور جداگانه در دو پلیت کشت داده شد و تعداد انگل در یکی از پلیت­ها پس از 24 ساعت و در پلیت دوم پس از 48 ساعت شمارش شد.
نتایج:
تصاویر میکروسکوپ الکترونی گذاره(TEM) نشان داد که نانو داروی تهیه شده کروی شکل و اندازه آن 5± 125 نانومتر می­باشد. میزان پتانسیل زتای نانو ذره کیتوزان حاوی کورکومین 35/9- بود. شمارش تعداد انگل پس از 24 و 48 ساعت نشان داد که نانوذره سنتز شده اثر مطلوبی در ممانعت از رشد لیشمانیا ماژور و اینفانتوم دارد. با توجه به نتایج حاصل،IC50  نانو ذارت مذکور علیه مرحله پروماستیگوتی لیشمانیا ماژور و لیشمانیا اینفانتوم به ترتیب3/131و  46/36محاسبه گردید.
 
نتیجه گیری:نانوذرات کیتوزان بارگذاری شده با کورکومین دارای اثرات ضد لیشمانیایی است و می­تواند به صورت    درون­تنی  (in vivo)مورد بررسی قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: نانوذرات کیتوزان، کورکومین، لیشمانیا ماژور، لیشمانیا اینفانتوم، برون تنی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1399/7/11 | پذیرش: 1400/6/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4331