[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مؤثر بر گرایش جوانان به نماز جماعت (مطالعه موردی: دانشجویان دانشگاه کاشان)
دکتر علی حسین زاده* ، دکتر محسن نیازی
دانشگاه کاشان ، Hoseinzadeh1340@yahoo.com
چکیده:   (21 مشاهده)

سابقه و هدف: دین اسلام، از احکام اجتماعی مهمی برخوردار است و با عنایت به برکات و آثار وحدت، تجمع و یکپارچگی، در بسیاری از برنامه­های دینی بر این بعد تأکید کرده و نماز جماعت زیباترین مصداق وحدت و یکپارچگی مسلمانان است.

مواد و روش­ها: این مقاله به مطالعه و بررسی عوامل مؤثر بر گرایش دانشجویان به نماز جماعت می‌پردازد. پژوهش حاضر از نوع پیمایش اجتماعی است و براساس ابزار پرسشنامه، دارای روایی مبتنی بر آلفای کرونباخ، داده‌ها و اطلاعات مربوط به جامعه آماری، گردآوری شده است. جامعه آماری تحقیق شامل کلیه دانشجویان دانشگاه کاشانمی‌باشند که با استفاده از فرمول نمونه‌گیری کوکران تعداد 504 نفر به عنوان حجم نمونه تعیین و با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی مورد برسی قرار گرفته‌اند.

نتایج: تحلیل رگرسیون چند متغیره نشان می­دهد که گرایش به نماز جماعت مستقیماً تحت تأثیر متغیرهایدینداری (Beta=0/31 اعتقاد و آشنایی با نماز (Beta=0/29)، کمیت و کیفیت جلسات در مسجد (Beta=0/16) و مناسب بودن فضای مسجد (Beta=0/13) قرار گرفته. در مجموع این متغیرها توانسته‌اند 34 درصد از واریانس گرایش به نماز جماعت را تبیین کنند (R2=0/34). در مدل تحلیل مسیر، متغیر حضور دوستان در نماز جماعت بیشترین تأثیر مستقیم را بر گرایش به نماز جماعت را داشته است و بعد از آن متغیرهای اعتقاد وآشنایی با نماز و دینداری در کل بیشترین تأثیر را بر متغیر وابسته داشته­اند.

نتیجه گیری: یافته­های تحقیق نشان می­دهد که چهار متغیر میزان دینداری، میزان آشنایی با نماز، کمیت و کیفیت جلسات در مسجد و فضای مناسب مسجد به تربیت دارای بیشترین میزان تأثیر بر میزان شرکت دانشجویان در نماز جماعت هستند.

واژه‌های کلیدی: "، نماز جماعت"، "، مسجد"، "، دینداری"، "، اعتقاد به نماز"، "، دانشگاه کاشان"، .
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/9/18 | پذیرش: 1398/10/9
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044