[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل تسهیل کننده و ممانعت کننده از شرکت دانشجویان در نماز جماعت در دانشجویان دانشگاه های سطح شهر کاشان
حامد میرزایی ، صادق جعفرنژاد ، پردیس شادکام ، محمدجواد آزادچهر ، نرجس صیادی ، علیرضا شاه فضل ، حمیدرضا بنفشه ، امیر قادری*
استادیار، گروه مطالعات اعتیاد، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، gaderiam@yahoo.com
چکیده:   (23 مشاهده)
سابقه و اهداف: با توجه به اینکه جوانان به عنوان آینده سازان جامعه اسلامی به شمار می روند و نیاز به شناخت مسائل مهمی از قبیل چگونگی برپاداشتن نماز و شرکت در نماز جماعت از اهمیت بسزایی برخوردار است. تحقیق حاضر با هدف تعیین عوامل تسهیل کننده و ممانعت کننده از شرکت دانشجویان در نماز در دانشجویان دانشگاه های سطح شهر کاشان می باشد.
مواد و روش ها: در مطالعه توصیفی – مقطعی حاضر با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس تعداد 451 نفر از دانشجویان دانشگاه­های سطح شهر کاشان (آزاد،‌ وزارت علوم، علوم پزشکی) طی سال 1397 شرکت داشتند. ابزار پژوهش پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، عوامل تسهیل کننده و ممانعت کننده از شرکت دانشجویان در نماز جماعت بود. داده­ها از طریق نرم­افزار SPSS نسخه 16 و با استفاده از آمار توصیفی (توزیع فراوانی) و آمار استنباطی (آزمون­های کای اسکوئر و تی تک ­­نمونه­ای) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که دانشجویان علوم پزشکی (6/48 درصد) و آزاد (1/45 درصد) به نسبت بیشتر از دانشجویان وزارت علوم (3/33 درصد) در نماز جماعت شرکت می­کنند. همچنین شرکت در نماز جماعت در بین دانشجویان بومی (8/73 درصد) به طور معناداری بیشتر از دانشجویان غیر بومی (34 درصد) بوده است (001/0p<). از بین عوامل مؤثر در ترغیب به شرکت در نماز جماعت، عامل "اعتقاد به ثواب حضور در نماز جماعت" بیشترین میانگین (76/2) را به خود اختصاص داده است. همچنین، از بین عوامل ممانعت­کننده شرکت در نماز جماعت، بیشترین میانگین (41/2) مربوط به عامل "طولانی بودن نماز جماعت" بوده است.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه دانشجویان مدیران و اداره کنندگان آینده کشور هستند، اقدامات مداخله ای در راستای تفهیم مبانی دینی و فواید نماز جماعت در حوزه جوانان و دانشجویان به شکل برنامه های آگاهی سازی ضروری است.
 
واژه‌های کلیدی: نماز جماعت، دانشجویان، عوامل تسهیل کننده، عوامل ممانعت کننده
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/3/12 | پذیرش: 1398/8/19
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4044