[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه استریولوژیک اثر حفاظتی ژل رویال بر بافت بیضه پس از القاء سمیت توسط نانو ذرات نقره در موش NMRI
سید محمدعلی شریعت زاده* ، ابراهیم چراغی ، محمدرضا بخشی
، s-shariatzadeh@araku.ac.ir
چکیده:   (86 مشاهده)
سابقه و هدف : با توجه به نقش نانوذرات نقره در القاء استرس اکسیداتیو و خاصیت آنتی اکسیدانتی ژل­رویال ، هدف از این مطالعه بررسی اثر آنتی­اکسیدانی ژل­رویال در کاهش اثرات نامطلوب نانونقره بر روی بافت بیضه موش­های بالغ بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، 30 سر موش نر بالغ نژاد  NMRIبا میانگین وزنی(2±36گرم) به 5 گروه شامل: کنترل، شم(آب مقطر)، نانوذرات نقره با قطر 40 نانومتر(mg/kg/day 500)، ژل رویال (mg/kg/day 300) و گروه تیمار هم­زمان ژل رویال و نانوذرات نقره تقسیم شد. . پس از اتمام دوره تیمار سرم خون گرفته شد و بیضه راست موش­ها  خارج و توزین شد و پس از مراحل پردازش بافتی به روش هایدن­هان آزان رنگ­آمیزی شد. در نهایت حجم کل بیضه، قطر و ارتفاع اپی­تلیوم زایشی، تعداد کل سلول­های جنسی و سرتولی با استفاده از تکنیک­­های استریولوژی مورد ارزیابی قرار گرفت. میزان ظرفیت آنتی­اکسیدانی تام (با استفاده از تست FRAP)، سطح مالون­دی­آلدئید(MDA) و تستوسترون سرم نیز اندازه­گیری شد. داده­ها با روش آنالیز واریانس یک­طرفه آنالیز و تفاوت میانگین­ها در حد(05/0 (p< معنی­دار در نظر گرفته شد.
نتایج: حجم کل بیضه، قطر اپیتلیوم­زایشی، ارتفاع اپیتلیوم­زایشی، تعداد کل سلول­های اسپرماتید(دراز و گرد)، اسپرماتوسیت و سرتولی در گروه نانوذرات­نقره در مقایسه با گروه کنترل به طور معنی­داری کاهش یافت (001/0 (p<­. افزایش معنی­داری در سطح MDA و کاهش معنی­داری در میزان ظرفیت آنتی­اکسیدانی تام و سطح تستوسترون سرم در گروه نانو ذرات­ نقره نسبت به کنترل یافت شد(05/0 (p<. پارامترهای فوق در گروه تیمار هم­زمان نانوذرات نقره+ژل­رویال به­طورمعنی­داری نسبت به گروه نانونقره جبران شد و به حد کنترل رسید.
نتیجه گیری: به نظر می­رسد که ژل­رویال نقش حفاظتی در برابر سمیت ناشی از نانوذرات­نقره بر بافت بیضه موش داشته باشد، بنابراین ژل­رویال می­تواند در بهبود اثرات نامطلوب نانوذرات نقره بر سیستم تولید­مثلی مفید باشد.
واژه‌های کلیدی: نانوذرات‌نقره، ژل‌رویال، بیضه، استریولوژی، موش‌سوری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: 1398/1/31 | پذیرش: 1399/3/12
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4162