[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
پاسخ آنزیم های آسپارتات آمینوترانسفراز، آلانین آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز بیماران مالتیپل اسکلروزیس به تمرین هوازی و مصرف ژل رویال
سپیده بصیرت دهکردی ، مجید وحیدیان رضازاده* ، علی مقتدری
دانشگاه سیستان و بلوچستان ، vahidian@ped.usb.ac.ir
چکیده:   (54 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری مالتیپل اسکلروزیس با تغییرات پاتولوژیکی زیادی در ارتباط است و آسیب‌های کبدی یکی از مهم‌ترین پیامدهای آن می­باشد. هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر تمرین هوازی و مصرف ژل رویال بر آنزیم‌های AST، ALT و ALP بیماران مالتیپل اسکلروزیس بود.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش نیمه تجربی، 42 نفر بیمار مبتلابه ام‌اس در 4 گروه: 1- ورزش + ژل رویال (10 نفر)، 2- ورزش + دارونما (10 نفر)، 3- ژل ­رویال (11 نفر) و 4- دارونما (11 نفر) تقسیم شدند. تمرین به مدت 6 هفته، هر هفته 3 جلسه روی چرخ کارسنج و با شدت 60% ضربان قلب بیشینه آغاز شد. سپس شدت تمرینات به‌صورت پلکانی افزایش یافت و در هفته ششم به 80% ضربان قلب بیشینه رسید. دوز مصرف روزانه ژل ­رویال 1000 میلی‌گرم بود. غلظت سرمی آنزیم‌های کبدی پیش و پس از انجام پژوهش اندازه‌گیری شد.
نتایج: مقادیر آنزیم‌های AST، ALT و ALP در مقایسه با پیش‌آزمون در گروه‌های «ورزش+ژل ­رویال» و «ورزش+دارونما» کاهش معنی‌داری داشتند (05/0>P). همچنین آنزیم ALT در گروه «ژل رویال» نیز کاهش معنی‌داری را نشان داد. نتایج تحلیل آماری نشان از کاهش معنی‌دار این آنزیم‌ها در گروه‌های «ورزش+ژل ­رویال» و «ورزش+دارونما» در مقایسه با گروه‌های «کنترل» و «ژل رویال» در پایان هفته ششم داشت (05/0>P).
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد تمرین هوازی به همراه مصرف ژل رویال بیشترین اثر کاهنده بر مقادیر سرمی آنزیم‌های کبدی را در بین بیماران مالتیپل اسکلروزیس داشته و باعث تأثیر مثبت بر آنزیم‌های کبدی و به‌ویژه مقادیر آنزیم ALT بیماران می‌شود.
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، ژل رویال، آسپارتات آمینوترانسفراز، آلانین آمینوترانسفراز، آلکالین فسفاتاز، مالتیپل اسکلروزیس
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937