[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر نانوذرات اکسید روی سنتز شده توسط عصاره آبی گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) بر رده سلولی سرطان کولون (HT-29) و ارزیابی اثرات این نانوذرات بر پروتئین پروکسی تونین(PCT) در محیط invivo
قاسم رحیمی کلاته شاه محمد ، مسعود همایونی تبریزی* ، توران اردلان ، بهاره هرمزی
دانشگاه آزاد مشهد ، mhomayouni6@gmail.com
چکیده:   (95 مشاهده)
مقدمه: امروزه با افزایش سرطان، بویژه سرطان کولون و همچنین با در نظر گرفتن عوارض داروهای شیمیایی در درمان اینگونه بیماری ها بایستی به روشهای بی خطر و بدون عوارض توجه بیشتری نمود بر همین اساس در این تحقیق، به ارزیابی سمیت نانوذرات اکسید روی سنتز شده به روش سبز از عصاره گیاه زوفا بر رده سلولی سرطان کولون (HT29) پرداختیم و اثرات این نانوذرات بر پروتئین پروکسی تونین خون نیز مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه تحقیقاتی و پژوهشی در محیط invitro از روش MTT با هدف ارزیابی میزان سمیت این نانوذره در غلظت های (250، 125، 5/62 ،2/31 میکروگرم بر میلی لیتر) علیه سلول های نرمال و سلول های سرطان کولون استفاده شد، همچنین در محیط invivo  تعداد 20 سر موش سوری بالغ نر در 3 گروه تجربی(5n=) مقادیر 100، 200، 300 میلی گرم بر کیلوگرم نانوذرات اکسید روی 20 نانومتری به صورت خوراکی دریافت و 1 گروه کنترل (بدون دریافت نانوذرات) تقسیم بندی شد؛ نهایتا موش ها توسط کتامین و زایلازین بیهوش و کالبد شکافی و خونگیری از قلب جهت انجام تست پروتئین پروکسی تونین توسط سل کانتر در آزمایشگاه بالینی انجام شد. با دریافت کد اخلاق در آذر ماه سال 1397 توسط دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در این مجموعه تحقیق خود را آغاز نمودیم. داده­ ها با استفاده از نرم­ افزار آماری SPSS و آزمون واریانس یک ­طرفه و توکی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: این نانوذرات قادر به مهار سلول های سرطانی در غلظت های پایین (5/62 ،2/31 میکروگرم بر میلی لیتر) بوده و IC50 آن حدودا  5/62میکروگرم بر میلی لیتر (***P < 0.001) گزارش می شود. نتایج حاصل از تست PCT در نتیجه تیمار موش ها، افزایش خفیفی از پروتئین پروکسی تونین در غلظت 300 میلی گرم بر کیلوگرم(***P < 0.001)  را نشان داد.
نتیجه گیری: با افزایش غلظت نانوذرات اکسید روی سنتز شده به روش سبز از عصاره گیاه زوفا خاصیت سمیت آن نیز افزایش می یابد و در خون، باعث افزایش پروتئین پروکسی تونین می گردد. 

 
واژه‌های کلیدی: نانوذرات اکسید روی، عصاره آبی گیاه زوفا، رده سلولیHT-2 و محیط برون تنی، پروتئین پروکسی تونین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030