[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی اثر هم افزایی خاصیت ضد میکروبی نانو ذرات نقره و گیاه اکالیپتوس بر روی باکتری استرپتوکوکوس موتانس
رامین فرخ پور قره قشلاقی ، یونس انزابی* ، هدا جعفری زاده -مالمیری
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، تبریز، ایران ، anzabi_y_576@yahoo.com
چکیده:   (50 مشاهده)
سابقه و هدف: استرپتوکوکوس موتانس از باکتری­های فلور طبیعی حفره ­دهانی در انسان می­باشد، در عین حال این باکتری مهمترین عامل پوسیدگی دندان­هاست. در پژوهش حاضر خواص ضدباکتریائی اسانس و عصاره هیدرو­الکلی گیاه  اکالیپتوس میکروتیکا و نانو ذره نقره در مقایسه با اثرات تعدادی از آنتی­بیوتیک­های استاندارد، بر علیه سویه­ای از باکتری مذکور مورد ارزیابی قرار گرفت.
 مواد و روش­ها: خواص ضدباکتریائی ترکیبات مورد نظر و آنتی­بیوتیک­های آموکسی سیلین-کلاوولانیک اسید، کلرامفنیکل و سیپروفلوکساسین به روش نفوذ دیسک در آگار بر علیه سویه استاندارد باکتری استرپتوکوکوس موتانس­(ATCC:35668) مورد ارزیابی قرار گرفت. برای شناسایی ترکیبات شیمیایی عصاره و اسانس گیاه مورد آزمایش نیز از سیستم GC/MS استفاده گردید.
نتایج: بیشترین مقدار قطر منطقه عدم رشد باکتری مورد آزمایش، مربوط به تلفیقی از ترکیب عصاره و اسانس گیاه اکالیپتوس میکروتیکا و نانوذره نقره به میزان0/2 23± میلی­متر و کمترین آن مربوط به تلفیق اسانس این گیاه و نانو ذره نقره به میزان 1/0±7 میلی­متر بود. همچنین قطر منطقه عدم رشد باکتری مذکور تحت تاثیر آنتی­بیوتیک­های مورد آزمایش به ترتیب 1/0±8، 2/0±22 و 1/0±9 میلی­متر ثبت گردید. در اسانس گیاه مورد آزمایش، 44 ترکیب شناسایی شد که ترکیبات اصلی به ترتیب شامل اوکالیپتول­، آلفا­پینن­، ال-ترانس-پینوکارول ­و آرومان­دندرن و در عصاره این گیاه، 30  ترکیب شناسایی شد که ترکیبات اصلی به ترتیب شامل اکالیپتول ،گلوبولول، آرومان دندرون و آلفاپینن بود.
نتیجه­ گیری: یافته­ها نشان داد که نانوذره نقره در تلفیق با عصاره و اسانس گیاه اکالیپتوس فعالیت ضدمیکروبی مناسبی بر­علیه باکتری بیماریزای استرپتوکوکوس موتانس دارد که این امر می­تواند در صنایع داروسازی مورد توجه قرار گیرد.
 
واژه‌های کلیدی: خاصیت ضداسترپتوکوکی، اکالیپتوس، اسانس، عصاره، نانوذرات نقره
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937