[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر درمانی ترکیبی با رزوراترول، ورزشهای تناوبی و تداومی بر سطح بیومارکرهای آپوپتوتیک کاردیومایسیتها در موش های نر دچار کبد چرب غیرالکی
حسین مهدیان ، پروین فرزانگی* ، امین فرزانه حصاری
گروه فیزیولوژی ورزش، واحد ساری، دانشگاه آزاد اسلامی، ساری، ایران ، Parvin.farzanegi@gmail.com
چکیده:   (63 مشاهده)

سابقه و هدف: کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) یکی از شایع ترین اختلالات مزمن کبدی می باشد. در این مطالعه، تاثیر درمانی رزوراترول به تنهایی و یا همراه با تمرین های ورزشی بر روی آپوپتوز سلولهای بافت قلبی در موشهای مبتلا به کبد چرب غیرالکلی مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، تعداد 56 موش نر نژاد ویستار به گروه کنترل و 7 زیر گروه تجربی NAFLD شامل بیمار، سالین، گروههای دریافت کننده رزوراترول، ورزش تناوبی، ورزش تداومی، رزوراترول + ورزش تناوبی، و رزوراترول + ورزش تداومی تقسیم شدند. پروتئین های Bax و Bcl2 در بافت قلبی به روش ELISA اندازه گیری گردید.  

یافته ها: غلظت Bax در بافت قلبی گروههای بیمار و سالین (به ترتیب 83/5 ± 95/29 و 83/5 ± 37/28 نانوگرم در هر میلی گرم پروتئین) به طور معنی داری بیشتری از سایر گروهها بوده است (0001/0>p)، در حالیکه غلظت Bcl2 به طور معنی داری کاهش یافته بود (0001/0>p). میانگین نسبت Bax/Bcl2 در گروههای بیمار (65/7 ± 02/23) و سالین (29/5 ± 43/20) در مقایسه با سایر گروهها به طور معنی داری بیشتر بوده است (001/0>p). تجویز رزوراترول به تنهایی و یا در ترکیب با تمرین های ورزشی سبب کاهش معنی داری در غلظت Bax و افزایش معنی داری در سطح Bcl2 در بافت قلبی شده بود (001/0>p). 

نتیجه گیری: بیماری NAFLD با افزایش سطح بیومارکرهای آپوپتوتیک در سلولهای قلبی همراه می باشد. اگرچه تجویز رزوراترول به تنهایی دارای خواص ضد-آپوپتوزی می باشد، درمان ترکیبی آن با تمرین ورزشی موثرتر می باشد.  

واژه‌های کلیدی: آپوپتوزیس، کبد چرب غیرالکلی، تمرین ورزشی تناوبی و تداومی، رزوراترول
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781