[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر کورکورکومین بر شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی گلبول های قرمز به همراه و بعد از مصرف اکستازی در موش های صحرایی نر
ناصر خلجی* ، فهیمه صادقی ، یوسف رسمی
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، khalaji.Naser@gmail.com
چکیده:   (53 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف :
استفاده از قرص های اکستازی یا 3، 4 متیلن دی اکسی مت آمفتامین  (MDMA)یکی از مشکلات جوامع بشری می باشد که در محافل و پارتی ها از آنها استفاده می گردد.  از آنجا که این قرص ها آسیب های شدیدی بر سیستم های مختلف بدن  از جمله  سلول های خونی  دارد، لذا ما در این مطالعه اثرات محافظتی کورکومین (عصاره زرد چوبه) بر گلبول های قرمز و شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی آن به همراه و بعد از مصرف  اکستازی مورد مطالعه قرار دادیم.
 مواد و روش ها:
در این مطالعه تجربی 40 سر موش صحرایی نر  بالغ  از  نژاد ویستار به 5 گروه تقسیم شدند. گروه 1 : کنترل بدون دریافت MDMA و کورکومین تنها با دریافت 2 میلی لیتر آب مقطر به صورت اورال و تزریق 2/0 میلی لیتر اتیل اولئات حلال کورکومین به صورت داخل صفاقی به مدت 15 روز . گروه 2 : دریافت  MDMAبه مقدار 20 میلی گرم بر کیلو در 2 میلی لیتر آب مقطر به صورت اورال و تزریق 2/0 میلی لیتر اتیل اولئات داخل صفاقی به مدت 15 روز . گروه 3 :  دریافت MDMA  به مقدار 20 میلی گرم بر کیلو و تزریق 20 میکرومول باحجم 2/0 میلی لیترکورکومین داخل صفاقی به مدت 15 روز. گروه 4 : دریافت MDMA به مدت 15 روز و سپس 15 روز دیگر عدم دریافت دارو. گرو5 : با دریافت MDMA به مدت 15 روز و سپس 15 روز دیگر دریافت کورکومین. در پایان آزمایش موش ها، بی هوش شده و نمونه خون از قلب جمع آوری گردید. بعضی از  پارامتر های بیوشیمیایی، گلبول های قرمز و شاخص های آن اندازه گیری شد.  اسمیر خونی برای بررسی مورفولوژی سلول های خونی تهیه گردید.
یافته ها
نتایج مطالعه نشان داد که میانگین سطح گلبول های قرمز در گروه های دریافت کننده MDMAنسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری داشت (P<0.05) و هنگام استفاده از کورکومین به همراه و بعد از مصرف  اکستازی میانگین سطح گلبول های قرمز  و هموگلوبین نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری داشت (P<0.05). همچنین کاهش گلبول های قرمز در گروه های دریافت کننده کورکومین نسبت به گروه های  MDMA نیز معنی دار بود (P<0.05). سطح بیلی روبین توتال در گروه 2 و 4 که تنها  MDMA  دریافت کرده بودند و همچنین در گروه 3 و 5 که MDMA به همراه کورکومین دریافت نموده بودند نسبت به گروه کنترل معنی دار بود(P<0.05).
نتیجه گیری
مصرف کورکومین به همراه و بعد از مصرف اکستازی سبب افزایش شدت عوارض MDMA بر روی گلبول های قرمز و شاخص های هماتولوژی و بیوشیمیایی در موش های صحرایی شد. این اثر به احتمال زیاد مربوط به جذب گوارشی بالای  MDMA توسط کورکومین و یا عدم متابولیزه شدن MDMA در هنگام استفاده ازکورکومین می باشد. که از این یافته، یعنی ویژگی خاص کورکومین در افزایش جذب گوارشی بعضی داروها  و غذا ها در آینده می توان مورد استفاده قرار داد.
 
واژه‌های کلیدی: اعتیاد، اکستازی، گلبول های قرمز، بیلی روبین، کورکومین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764