[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر 8 هفته تمرین هوازی به همراه مکمل کلرلا بر آنتی‌اکسیدان‌های مغز موش‌های صحرایی نر دیابتی شده
نگین جاهدی ، رقیه پوزش جدیدی* ، محمدرضا نصیرزاده
دانشگاه آزاد اسلامی ، Poozesh@iaut.ac.ir
چکیده:   (59 مشاهده)
سابقه و هدف: دیابت، یک اختلال متابولیکی است که به وسیله هیپرگلیسمی که از نقص در ترشح انسولین، عملکرد آن یا هر دو ناشی می شود شناسایی می شود. دیابت می­تواند منجر به بیماری­هایی از قبیل بیماری­های عصبی مرکزی و محیطی شود. هدف این تحقیق بررسی تاثیر 8 هفته تمرین هوازی به همراه مکمل کلرلا بر آنتی­اکسیدان­های مغز موش­های صحرایی نر دیابتی است.
مواد و روش ها: تعداد 50 سر موش صحرایی نر در قالب تصادفی در گروه‌های تمرین هوازی (AT)، مکمل کلرلا، تمرین+ مکمل کلرلا، کنترل دیابتی و کنترل غیر دیابتی جایگزین شدند. تمرین به مدت 8 هفته روی نوارگردان الکترونیکی هوشمند انجام شد. گروه های کلرلا روزانه به اندازه %5 وزن بدن محلول  پودر کلرلا تا پایان 8 هفته مصرف کردند. تمام گروه­ها 48 ساعت بعد از آخرین جلسه‌ تمرین و مکمل کلرلا، پس از بیهوشی جراحی شدند و پس از استخراج بافت مغز، میزان آنزیم­های کاتالاز، سوپراکسیددیسموتاز و سطح گلوکز و وزن بدن موش­ها اندازه گیری شد.  
نتایج: بعد از دوره مداخله فعالیت آنزیم­های سوپراکسید دسمیوتاز و کاتالاز مغزی در همه گروه‌های دیابتی، به طور معنی‌داری بیشتر از موش‌های سالم غیردیابتی بود و هر سه نوع مداخله باعث کمترشدن مقدار افزایش فعالیت آنزیم­های سوپراکسید دسمیوتاز و کاتالاز مغزی ناشی از دیابت شده بودند، ولی اثر تجمعی بهتر از تمرین و مکمل به تنهایی بود(05/0>P). کلرلا هم توانسته بود مشابه با گروه‌های توام و تمرین، مقدار گلوکز خون را کاهش دهد. ولی تاثیر تمرین بیشتر از کلرلا بود. همچنین هر سه نوع مداخله باعث کمترشدن مقدار افزایش وزن ناشی از دیابت شده بود.
نتیجه گیری: مصرف کلرلا و تمرین بدنی در مغز موش­های دیابتی بر خلاف انتظار معمول با افزایش فعالیت آنزیم­های سوپراکسید دسمیوتاز و کاتالاز همراه است که به نظر می‌رسد به علت تلاش مغز برای رفع شرایط استرس اکسایشی در مغز بروز می‌کند.
 
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، کلرلا، دیابت
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844