[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثر سیتوتوکسیک عصاره جلبک دریایی Sargassum glaucescens سواحل چابهار علیه دو رده سلول سرطانی سینه(MCF-7) و کولورکتال(HT-29)
علی طاهری* ، مصطفی غفاری ، زینب باوی ، فریبرز سهیلی
دانشیار ، taherienator@gmail.com
چکیده:   (134 مشاهده)
سابقه و هدف: جلبک های دریایی یکی از منابع طبیعی با طیف گسترده از متابولیت های ثانویه جدید می باشند که خواص سمیت سلولی دارند. پژوهش حاضر با هدف بررسی سمیت سلولی عصاره جلبک دریایی  Sargassum glaucescens جمع آوری شده از سواحل چابهار علیه سلول های سرطانی کولورکتال و پستان انجام شد.
مواد و روش: بررسی سمیت سلولی عصاره های متانول، کلروفرم، اتیل استات و ان هگزان جلبک دریایی در چهار غلظت 125، 250، 500 و 1000 میکروگرم بر میلی لیتر به روش MTT و تریپان بلو، علیه سلول  های سرطانیMCF-7 وHT-29 انجام شد. قطعه قطعه شدن DNA سلول ها نیز با روش الکتروفورز بررسی شد. نتایج آزمایشگاهی به صورت میانگین± انحراف استاندارد در سه تکرار انجام و از آنالیز واریانس یک طرفه جهت بررسی آماری استفاده شد.
نتایج: با افزایش غلظت عصاره ها درصد زنده مانی کاهش یافت. غلظت 1000 میکروگرم در میلی لیتر عصاره متانولی بیشترین اثر را نسبت به کنترل و غلظت های کمتر نشان داد (0.05>p). میزان  LC50عصاره متانولی سلول های سرطانی کولورکتال و سینه به ترتیب برابر با (37/16±8/630) و (07/28±01/774 میکروگرم بر میلی لیتر) بود. همچنین، عصاره متانولی جلبک در مقایسه با نمونه کنترل قادر به قطعه قطعه کردن DNA سلول های سرطانی و القاء آپوپتوز شد.
نتیجه گیری: اثر سمیت سلولی عصاره جلبک مشاهده شده می­تواند آغازی برای انجام مطالعات بعدی به منظور دستیابی درمان سرطان باشد. همچنین پس از انجام مطالعات پیش کلینیکی و کلینیکی می توان از این عصاره ها در صنایع غذایی و دارویی استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: سمیت سلولی، جلبک دریایی، آپوپتوز، سلول سرطانی سینه، سلول سرطانی کولورکتال
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731