[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر کورتون تراپی 8 هفته ای با درمان 12 هفته ای بر سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی در اطفال مبتلا به سندرم نفروتیک در فاز بهبودی
حسین عماد ممتاز* ، امین السادات شریف
دانشگاه علوم پزشکی همدان ، hemmtz@yahoo.com
چکیده:   (10 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف: سندرم نفروتیک از مشکلات نسبتا شایع دوران کودکی است و سندرمی است که می­تواند توسط بیماری­ های مختلف ایجاد شود. پیش­ آگهی آن بستگی به علت به وجود آورنده و نحوه پاسخ به درمان و پیگیری بیمار دارد. بیماران سندرم نفروتیک هم به­ علت ماهیت بیماری و هم عارضه درمان با استرویید مستعد استئوپروز هستند. بنابراین هدف از این مطالعه مقایسه سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی در اطفال مبتلا به سندروم نفروتیک در فاز بهبودی، و تحت دو رژیم درمانی مختلف، می­ باشد.
مواد و روش­ها: این مطالعه در سال 1394 به روش کارآزمایی بالینی بر روی 68 کودک مبتلا به سندرم نفروتیک اولیه مراجعه کننده به درمانگاه نفرولوژی بیمارستان بعثت همدان، انجام گرفت. 34 بیمار تحت درمان 8 هفته­ ای و 34 بیمار دیگر نیز تحت درمان 12 هفته ­ای قرار ­گرفتند. گروه ها از نظر سن و جنس همسان سازی شدند. پس از پایان درمان، سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی در دو گروه اندازه گیری و مقایسه گردید و میزان عود نیز در دو گروه بررسی شد.
نتایج:  دو گروه از نظر سن و جنس تفاوت معناداری نداشتند. میانگین سطح ویتامین دی در گروه دریافت کننده درمان 8 هفته­ ایی کورتون نسبت به گروه دیگر بالاتر و به ترتیب برابر با 61/21 و 18/16 بود و این اختلاف از لحاظ آماری معنادار شد (pvalue=0.039). میزان عود در گروه دریافت کننده 8 هفته ای،47.1% و در گروه 12 هفته­ ای، 73.5% بود که این اختلاف نیز از لحاظ آماری معنادار شد (pvalue=0.026).
نتیجه­ گیری: نتایج نشان داد که در روش درمان 12 هفته ای نسبت به درمان 8 هفته ای، میزان عود بسیار کمتر بود اما از طرفی سطح ویتامین دی نیز در این گروه درمانی نسبت به گروه دیگر کاهش قابل توجهی یافت.
واژه­ های کلیدی: کودکان، سندروم نفروتیک، استروئید، 25 هیدروکسی ویتامین دی
واژه‌های کلیدی: کودکان، سندروم نفروتیک، استروئید، 25 هیدروکسی ویتامین دی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3764