[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بیان برخی از ژن های نوروتروفینی در سلول‌های بنیادی چربی انسانی کشت شده در محیط سرم دار و بدون سرم
مریم حاجی قاسم کاشانی *، آرزو امیری، محمد تقی قربانیان
استادیار دانشگاه دامغان ، kashani@du.ac.ir
چکیده:   (440 مشاهده)
سابقه و هدف: از آنجا که سرم گاوی در انسان، ایمونولوژیک بوده و به هنگام پیوند خطر انتقال عفونت را به همراه دارد. در این تحقیق سرعت تکثیر، بقاء و بیان ژن های نوروتروفینی در سلول­های بنیادی چربی انسانی  hASCs (human adipose stem cells)، کشت داده شده در محیط بدون سرم و سرم دار با یکدیگرمقایسه شدند. نتایج به دست آمده معیار مناسبی است جهت یافتن جانشین مناسبی برای سرم گاوی که در کشت سنتی سلول ها به کار برده می شود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی،بافت چربی زیر جلدی در شرایط استریل از ناحیه شکم 15 خانم سزارینی جدا شد. پس از هضم مکانیکی و آنزیمی ، سلول­های بنیادی در محیط کشت -MEMα حاوی 10% سرم جنین گاوی و در محیط فاقد سرم کشت داده شدند. در پاساژ چهارم، بنیادی بودن سلولها با روش فلوسایتومتری و قابلیت تمایزشان به سلول­های چربی و استخوان تأیید شد. تکثیر و بقاء سلولی، به ترتیب با روش های هموسایتومتری وMTT  [3-(4,5-Dimethyltiazol-2-yl)-2,5-Diphenyltetrazolium bromide] بررسی شد. میزان بیان  ژن های فاکتورهای نوروتروفیک در hASCs  با روش RT-PCR  مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج: سلول ها به نشانگر­های CD44، CD73، CD90، CD105 پاسخ مثبت و به نشانگرهای CD34 و CD45 پاسخ منفی دادند و توانایی تمایز به سلول های چربی و استخوان را داشتند. نتایج شمارش سلولی و MTT  نشان داد بقاء و تکثیر سلول های کشت شده در محیط سرم­دار به مدت 48 ساعت نسبت به محیط بدون سرم، به طور معنی­داری افزایش یافته است. علاوه بر آن، سرم باعث شده بود که میزان بیان ژن­های BDNFوNT-3 نسبت به سلول هایی که درمحیط بدون سرم کشت داده شده بودند افزایش معنی­داری داشته باشد.
نتیجه­گیری: نتایج به دست آمده را می توان مقیاسی قرار داد جهت یافتن جایگزینی برای سرم گاوی، به طوریکه همان اثر تروفیک را داشته باشد در حالیکه فاقد مضرات سرم گاوی باشد . با حذف سرم و بهینه سازی شرایط کشت، می توان سلول های مناسب تری برای پیوند فراهم کرد.
 
واژه‌های کلیدی: سلول های بنیادی چربی انسان، نوروتروفین ها، تکثیر، بقاء، سرم
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

HajiGhasem Kashani M, Amiri A, Ghorbanian M T. Study of some neurotrophin genes expression in human adipose stem cells cultured in serum-containing and serum-free media. Feyz. 2018; 22 (1)
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-3342-fa.html

حاجی قاسم کاشانی مریم، امیری آرزو، قربانیان محمد تقی. بررسی بیان برخی از ژن های نوروتروفینی در سلول‌های بنیادی چربی انسانی کشت شده در محیط سرم دار و بدون سرم. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1397; 22 (1)

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-3342-fa.htmlبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.051 seconds with 804 queries by yektaweb 3600