:: دوره 14، شماره 3 - ( فصلنامه 1389 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 228-223 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر میدان الکترومغناطیسی 50 هرتز بر القای تمایز در بافت جنینی موش
علی انیسیان*، سعیده ولی الهی
، anissian@iau-abhar.ac.ir
چکیده:   (6906 مشاهده)

سابقه و هدف: افزایش روز افزون استفاده از انرژی الکتریکی در جوامع مدرن باعث شده است که مردم به طور بی سابقه‌‌ای در معرض میادین الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار کم قرار گیرند. از آنجا که اطلاعات کمی ‌در مورد تاثیرات ‌‌این نوع انرژی بر بافت‌های زنده بدن در دست است، هدف از مطالعه حاضر، مشخص کردن اثرات میدان الکترو مغناطیسی 50 هرتز بر بافت‌های تمایز نیافته جنینی می باشد.

مواد و روش‌‌ها: در ‌‌این مطالعه تجربی از بافت پیوندی تمایز نیافته ‌‌(مزانشیمی) جنین موش استفاده شد. بافت ‌هااز جنین‌های موش 10 روزه جدا شده و در دو گروه 10 تایی مورد و شاهد قرار داده شدند. در گروه مورد بافت تمایز نیافته جنین موش در محیط کشت نوترینت آگار و در معرض تابش الکترومغناطیسی 50 هرتز به مدت 8 ساعت قرار گرفت، در حالی که گروه شاهد در معرض تابش قرار نگرفت. پس‌‌ از اعمال روندهای بافت‌شناسی روی بافتها از آن‌ها برش‌های 5 میکرونی تهیه شده و به روش هماتوکسیلین و ائوزین رنگ آمیزی گردیدند.

نتایج: در بافت هایی که در معرض میدان الکترومغناطیسی قرار گرفته بودند، نشانه‌هایی از تبدیل بافت تمایز نیافته به بافت غضروفی و از دست رفتن بافت پوششی روی آن مشاهده ‌شد. در مقایسه، موارد شاهد فاقد بافت غضروفی بوده و بافت پوششی روی آن‌‌ها سالم باقی مانده بود.

نتیجه گیری: ‌‌این مطالعه نشان داد میدان الکترومغناطیسی ‌می‌تواند بدون وجود محرک‌های دیگر محیطی، از قبیل گرما، باعث القای تمایز در بافت تمایز نیافته جنینی گردند.

واژه‌های کلیدی: میدان الکترومغاطیسی، تمایز، غضروف
متن کامل [PDF 273 kb]   (2237 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1389/7/6 | انتشار: 1389/7/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 3 - ( فصلنامه 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها