:: دوره 14، شماره 3 - ( فصلنامه 1389 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 199-190 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر حفاظتی مصرف خوراکی پودر زردچوبه بر آسیب پیش رس کبدی در موش های صحرایی دیابتی شده باآلوکسان
بهرام عمواوغلی تبریزی*، داریوش مهاجری
، b_tabrizi@iaut.ac.ir
چکیده:   (9777 مشاهده)

سابقه و هدف: یکی از عوارض دیابت شیرین آسیب کبدی است. هدف از این مطالعه ارزیابی اثر حفاظتی پودر زردچوبه خوراکی بر آسیب پیش رس کبدی در موش های صحرایی دیابتی شده با آلوکسان می باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی 80 سر موش صحرایی نر ویستار به طور تصادفی در 4 گروه شامل سالم شاهد ، سالم تیمار شده با زردچوبه، دیابتی و دیابتی تیمار شده با زردچوبه توزیع گردیدند. به رژیم غذایی موش های گروه های تیمار با زردچوبه، پودر زردچوبه به میزان 2 درصد افزوده شد. در پایان دوره آزمایش، فاکتورهای بیوشیمیایی شاخص عملکرد کبد در خون شامل آنزیم های آلانین آمینوترانسفراز، آسپارتات آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز و آلبومین، پروتئین تام و بیلیروبین تام و همچنین ماحصل پراکسیداسیون لیپیدی (مالوندیآلدئید)، فعالیت سوپراکسید دسموتاز، کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز و گلوتاتیون ردوکتاز در هموژنات بافت کبد مورد سنجش قرار گرفت.

نتایج: در موش های دیابتی شده با آلوکسان، پودر زردچوبه به طور معنیداری میزان آنزیم های شاخص آسیب کبد و بیلیروبین تام را کاهش و سطوح آلبومین و پروتئین تام سرم را افزایش داد. همچنین، پودر زردچوبه به طور معنیداری میزان پراکسیداسیون لیپیدی را در موشهای دیابتی کاهش و سطوح آنزیم های آنتیاکسیدان را در آنها افزایش داد. نتایج هیستوپاتولوژی نیز با یافتههای بیوشیمیایی در توافق بودند.

نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان میدهد پودر گیاه زردچوبه مانع از بروز آسیب زود هنگام کبد در موش های صحرایی دیابتی میگردد. بنابراین، مصرف پودر زردچوبه می تواند پس از انجام کارآزماییهای شاهد دار اتفاقی، در پیشگیری از آسب پیش رس دیابتی توصیه گردد.

واژه‌های کلیدی: زردچوبه، دیابت، آسیب کبدی، موش صحرایی
متن کامل [PDF 712 kb]   (3487 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1389/7/5 | انتشار: 1389/7/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 3 - ( فصلنامه 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها