[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 13، شماره 2 - ( فصلنامه 1388 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 154-159 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت الگوی لیپیدی و لیپوپروتئین های پلاسما در بیماران بتا- تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز انتقال خون یزد
بمانعلی جلالی خان آبادی* ، عبدالرحیم آبسالان، فرناز فغانی، عاطفه آشنائی
، bajalali@yahoo.com
چکیده:   (6932 مشاهده)

سابقه و هدف: بتا- تالاسمی ماژور یک اختلال ژنتیکی خونی است که مبتلایان به آن، نیاز مکرر به دریافت خون دارند. گزارشات مختلف حاکی از وجود اختلال در لیپیدها و لیپوپروتئین­های پلاسما در این بیماران است. علی رغم شیوع نسبتا بالای تالاسمی در برخی از نواحی ایران، اطلاعات کمی در خصوص وضعیت لیپیدها و لیپوپروتئین­های پلاسمائی در این بیماران در دسترس می باشد. لذا، هدف این مطالعه ارزیابی وضعیت لیپیدها و لیپوپروتئین­های پلاسما در بیماران تالاسمی مراجعه کننده به مرکز انتقال خون یزد بوده است.

مواد و روش­ها: در این مطالعه مقطعی، لیپیدها، لیپوپروتئین­ها و لیپوپروتئین- آ [Lp(a)] سرم در 58 (32 زن و 26 مرد) بیمار بتا-تالاسمی ماژور با 68 (40 زن و 28 مرد) فرد سالم مقایسه شد. نمونه خون افراد سالم در اول صبح و در شرایط ناشتا و در مورد بیماران قبل از دریافت خون تهیه شد. کلسترول تام (TC) ، تری گلیسرید (TG) ، کلسترول لیپوپروتئین سنگین (HDL-C) و کلسترول لیپوپروتئین سبک (LDL-C) با استفاده از کیت­های آزمایشگاهی با اصول آنزیمی و Lp(a) به روش الکتروایمونواسی اندازه گیری شدند. تست­های آماری شامل t-test برای مقایسه لیپیدها و لیپوپروتئین­ها، U-test برای مقایسه Lp(a) و آزمون همبستگی پیرسون برای تعیین ضریب همبستگی متغیرها، بودند.

نتایج: در بیماران تالاسمی غلظت سرمی TC (7/17 ± 8/113)، HDL-C (8 ± 3/32) و LDL-C (7/14 ± 2/58) به طور معنی­داری ( 001/0 p< ) از افراد سالم (6/30 ± 3/158، 2/9 ± 8/43، 4/26 ± 2/96) کمتر بود، در حالی­که TG و Lp(a) در دو گروه اختلاف معنی داری نشان ندادند. 19 درصد بیماران و 27 درصد افراد سالم دارای غلظت Lp(a) پلاسمائی مساوی و یا بالاتر از 30 میلی گرم بر دسی لیتر بودند. بین لیپیدها و لیپوپروتئین­ها با سن در دو گروه همبستگی معنی داری مشاهده نشد، ولی کلسترول و تری گلیسرید تنها در گروه شاهد با یکدیگر همبستگی مثبت ( 001/0 p< ، 5/0 r= ) نشان دادند.

نتیجه­گیری: نتایج نشان می دهند که در بیماران تالاسمی ماژور کلسترول و لیپوپروتئین­های ناقل آن در سرم در مقایسه با افراد سالم کاهش می­یابند، در حالی که تری گلیسرید و Lp(a) در این بیماران تغییر نمی کنند. به نظر می­رسد که اختلال در سیستم هورمونی نقش بیشتری در تغییر الگوی لیپیدهای پلاسما در بیماران تالاسمی داشته باشد. برای پی بردن به تاثیر قطعی شرایط مختلف بر وضعیت لیپیدها در این بیماران مطالعات بیشتری نیاز است.

واژه‌های کلیدی: بتا-تالاسمی، لیپیدها، لیپوپروتئین ها، لیپوپروتئین-آ
متن کامل [PDF 142 kb]   (1714 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۸/۶/۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jalali khanabadi B A, Absalan A, Faghani F, Ashenaei A. Plasma lipids and lipoproteins profile in β thalassemic patients of Yazd blood transfusion Center. Feyz. 2009; 13 (2) :154-159
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-739-fa.html

جلالی خان آبادی بمانعلی، آبسالان عبدالرحیم، فغانی فرناز، آشنائی عاطفه. بررسی وضعیت الگوی لیپیدی و لیپوپروتئین های پلاسما در بیماران بتا- تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز انتقال خون یزد. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1388; 13 (2) :154-159

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-739-fa.htmlدوره 13، شماره 2 - ( فصلنامه 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3840