:: دوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه 1380 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 60-54 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی زدایش کلی فرم های مدفوعی در برکه های تثبیت فاضلاب در تصفیه خانه شوش تهران در سال 1378
محمدباقر میران زاده ، امیرحسین محوی
، miranzadeh_mb@kaums.ac.ir
چکیده:   (10456 مشاهده)

سابقه و هدف: پساب خروجی از روش های مکانیکی فاضلاب محتوی عوامل بیماری زا بوده به طوری که گندزدایی پساب با کلر و ترکیبات دیگر لازم می نماید. گزارش شده که در برکه های تثبیت با توجه به زمان ماند طولانی، میزان زدایش عوامل بیماری زا بالا بوده و دیگر نیازمند گندزدایی نخواهد بود که در نتیجه هزینه تصفیه فاضلاب را کاهش می دهد. بنابراین، به منظور تعیین زدایش کلی فرم های مدفوعی در برکه های تثبیت این تحقیق در سال 1378 در تصفیه خانه شهرک شوش تهران انجام گرفت.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر به روش نیمه تجربی بر روی سیستم (ISP (Integrated Stabilization Pond در چهار فصل و به دو روش تغذیه فاضلاب ورودی صورت پذیرفت. سیستم مذکور مجموعه ای از برکه بی هوازی ادغام شده در برکه اختیاری به دنبال آن دو برکه پربار و تکمیلی به صورت سری می باشد که کل زمان ماند در سیستم 20 روز بوده است. در طول مدت تحقیق دو هفته یک مرتبه نمونه برداری از فاضلاب ورودی و پساب خروجی از سیستم انجام کارآیی آن با شمارش تعداد کلی فرم های مدفوعی مورد سنجش و نتایج مورد قضاوت آماری قرار گرفت.

یافته ها: میزان حذف کلی فرم های مدفوعی در فصل بهار بیش از بقیه فصول بوده که مقدار آن به 99.97% رسیده است. در مجموع، در طول مدت تحقیق میزان حذف کلی فرم های مدفوعی حتی در فصل زمستان نیز بالای 99.5% بوده که نشان دهنده کارآیی موثر سیستم در زدایش عوامل بیماری زا از فاضلاب می باشد.

نتیجه گیری و توصیه ها: برکه های تثبیت تلفیقی کارآیی را در از بین بردن عوامل بیماری زای موجود در فاضلاب دارا می باشند. تغذیه از طریق جریان رو به بالا در چاله تخمیر در افزایش کارآیی سیستم موثر بوده که نقش چاله تخمیر در برکه اختیاری قابل ملاحظه می باشد. با توجه به عدم وجود تجربه در کشور انجام تحقیقات بیشتر را توصیه می نماید.

واژه‌های کلیدی: برکه تثبیت، کلی فرم مدفوعی، چاله تخمیر، جریان رو به بالا
متن کامل [PDF 1097 kb]   (2127 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/8/20 | انتشار: 1380/10/25


XML   English Abstract   PrintCreative Commons License
This open access journal is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ International License. CC BY-NC ۴. Design and publishing by Kashan University of Medical Sciences.
Copyright ۲۰۲۳© Feyz Medical Sciences Journal. All rights reserved.
دوره 5، شماره 4 - ( فصلنامه 1380 ) برگشت به فهرست نسخه ها