:: دوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 13-17 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی توام با تزریق داخل چشمی لیدوکائین در جراحی کاتاراکت
محمد رضا سلیمانی*
چکیده:   (7021 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به شیوع کاتاراکت سنی و عوارض شناخته شده آن و مشکلات بیهوشی عمومی در افراد دارای ریسک خطر، تناقضات موجود در انتخاب نوع بیهوشی یا بی حسی هنوز یکی از چالش های فرا روی جراح و بیمار است. به منظور مطالعه مقایسه عوارض بی حسی موضعی همراه با تزریق داخل چشمی لیدوکائین 2% با بیهوشی عمومی، این تحقیق در رفسنجان انجام گرفت.

مواد و روش ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 55 بیمار مبتلا به کاتاراکت، در دو گروه که یا تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی همراه با تزریق داخل چشمی لیدوکائین 2% قرار گرفتند، انجام شد. عمل جراحی در کلیه بیماران توسط یک جراح انجام گرفت بیماران از نظر عوارض ادم قرنیه، التهاب اتاق قدامی و افزایش فشار داخل چشمی ارزیابی و به مدت دو ماه پیگیری شدند. جهت تجزیه و تحلیل آماری از آزمون t مستقل و آزمون دقیق فیشر استفاده شد.

یافته ها: تحقیق روی 55 نفر شامل 27 نفر در گروه بیهوشی عمومی و 28 نفر در گروه بی حسی موضعی انجام گرفت. دو گروه به لحاظ سن و جنس مشابه بودند. میزان بروز عوارض ادم قرنیه و التهاب اتاق قدامی و میانگین فشار داخل چشمی بیماران در روزهای 1، 2، 15، 30 و 60 بعد از عمل در دو گروه با هم اختلاف معنی داری نداشتند. بروز عوارض مذکور در هر دو گروه در روز اول بعد از عمل شایعتر از سایر روزها بود. افزایش فشار داخل چشمی در هیچ بیماری عارض نشد.

نتیجه گیری و توصیه ها: بی حسی موضعی همراه با تزریق داخل چشمی لیدوکائین جایگزینی موثر و ایمن بجای بیهوشی عمومی در جراحی کاتاراکت برای یک جراح ماهر است. گرچه عوارض چشمی این دو روش باهم اختلاف معنی داری نداشتند، اما عوارض سیستمیک بیهوشی عمومی استفاده از آن را، بخصوص برای افراد مسن، محدود می سازد.

واژه‌های کلیدی: کاتاراکت، بیهوشی، لیدوکائین داخل چشمی
متن کامل [PDF 898 kb]   (1612 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( فصلنامه 1381 ) برگشت به فهرست نسخه ها