[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 3 - ( دوماه نامه 1396 ) ::
جلد 21 شماره 3 صفحات 240-246 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی بارگذاری و رهایش مترونیدازول در فیلم سلولز باکتریایی به عنوان پانسمان دارویی
محمد علی صالحی، مجتبی اکبری، معصومه جهانی کدوسرایی*
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه گیلان ، jahanimasomeh@yahoo.com
چکیده:   (987 مشاهده)
سابقه و هدف: غشای سلولز باکتریایی که از باکتری گلوکونو استوباکتر زایلینوس تولید شده است، یک محصول مفید باکتریایی می ­باشد و به ­دلیل ویژگی­ های منحصر به ­فردی که دارد می تواند به ­عنوان یک پانسمان ایده ­آل مورد استفاده قرار بگیرد. هدف از پژوهش حاضر، بررسی توانایی این ماده زیستی به­ منظور رهایش مترونیدازول می ­باشد؛ درصورت اثبات این توانایی، زمینه تولید پانسمان حاوی این نوع آنتی ­بیوتیک فراهم می­ شود.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه تجربی ابتدا غشای سلولز باکتریایی توسط گلوکونو استوباکتر زایلینوس سنتز شد. غشای مذکور از مترو­نیدازول بارگیری شد و سپس فرآیند رهایش در دو محیط آب مقطر و بافر فسفات سالین مورد بررسی قرار گرفت. برای اندازه­ گیری غلظت داروی رهایش یافته از روش اسپکتوفتومتری ماوراء بنفش استفاده شد.
نتایج: ساختار شیمیایی سلولز باکتریایی توسط آزمون طیف­ سنجی فروسرخ تأیید شد. رهایش مترونیدازول در آب مقطر و بافر فسفات سالین به ­ترتیب به 27/84 و 71/84 درصد رسید. به ­دلیل رهایش بیشتر در محیط بافر فسفات سالین، به ­نظر می ­رسد بررسی روند رهایش در محیط برون­تنی نتایج کامل­تری را ارائه می ­دهد.
نتیجه­ گیری: فیلم سلولز باکتریایی تهیه شده از گلوکونو استوباکتر زایلینوس توانائی رهایش مترونیدازول در محیط برون­تنی را دارد.
واژه‌های کلیدی: پانسمان، رهایش دارو، سلولز باکتریایی، گلوکونواستوباکترزایلینوس، مترونیدازول
متن کامل [PDF 355 kb]