:: دوره 18، شماره 6 - ( دوماه نامه 1393 ) ::
جلد 18 شماره 6 صفحات 524-530 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر آلومینیوم سولفات در کنترل خونریزی کبدی موش صحرایی
سعید نوری، محمدرضا شریف*، مهرداد حسین پور، حسن احترام
دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، dr.mrsharif@yahoo.com
چکیده:   (4149 مشاهده)
سابقه و هدف: کنترل خونریزی کبد علی رغم پیشرفت علم جراحی کماکان یکی از چالش های روبروی جراحان برای حفظ جان بیماران می باشد. آلومینیوم سولفات به عنوان ماده هموستاتیک در اعمال جراحی دندانپزشکی استفاده می شود. این مطالعه به منظور تعیین اثر هموستاتیک آلومینیوم سولفات در کنترل خونریزی بافت پارانشیمی کبدی موش صحرایی انجام گردید.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی 60 سر موش نر نژاد ویستار به صورت تصادفی در 6 گروه 10 تایی قرار داده شدند. بر روی کبد هر موش برشی به طول 2 و عمق 0/5 سانتی متر داده شد و زمان برقراری هموستاز به عنوان متغیر وابسته با استفاده از غلظت های مختلف آلومینیوم سولفات (5، 10، 15، 25، و 50 درصد) و روش کنترل (کنترل خونریزی به وسیله بخیه زدن) به عنوان متغیر مستقل اندازه گیری شد. بافت کبدی از نظر تغییرات پاتولوژی نیز مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج: زمان برقراری هموستاز ناشی از گروه های غلظتی آلومینیوم سولفات از گروه بخیه به صورت معنی دار کمتر بود (0/01>P). بررسی پاتولوژی نیز نشان دهنده بیشترین فراوانی در درجات پایین التهابی بر اساس درجه بندی پاتولوژی تعریف شده بود.
نتیجه گیری: آلومینیوم سولفات یک ماده هموستاتیک موثر با اثر التهابی پایین در کنترل خونریزی بافت پارانشیمی کبد در مدل حیوانی می باشد.
واژه‌های کلیدی: هموستاز، آلومینیوم سولفات، کبد، موش صحرایی
متن کامل [PDF 253 kb]   (855 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۰/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 6 - ( دوماه نامه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها