[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 4 - ( فصلنامه 1382 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 78-83 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دانش و ‌نگرش و عملکرد اعضاء هیئت علمی از رسانه‌های آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی کاشان
سید اصغر رسولی نژاد* ، حمید بهنیا، عبدالحسین داوودآبادی، سید وحید رسولی نژاد
چکیده:   (5714 مشاهده)

سابقه و هدف:‌ با توجه به اهمیت رسانه‌های آموزشی و عدم اطلاع از نحوه به کارگیری آنها توسط اساتید در دانشگاه متبوع و به منظور تعیین دانش، ‌نگرش و عملکرد اعضاء و هیئت علمی از رسانه‌های آموزشی این تحقیق انجام گرفت.

مواد و روش‌ها:‌ این تحقیق توصیفی بر روی کلیه اعضاء هیئت علمی دانشگاه انجام گرفت و در آن آگاهی بر اساس میزان دانش نمونه‌ها درباره رسانه‌های آموزش و نگرش اعضاء هیئت علمی بر اساس طیف لیکرت بررسی شد. هم‌چنین عملکرد آنان با مشاهده مستقیم از به کارگیری رسانه‌های آموزشی تعیین شد. با توجه به امتیاز کسب شده افراد بررسی شده در سه طیف خوب،‌ متوسط و ضعیف طبقه‌بندی شدند.

یافته‌ها:‌ تحقیق روی 97 نفر شامل 38 نفر (2/39 درصد) اعضاء هیئت علمی بالینی و ‌59 نفر (8/60 درصد) هیئت علمی علوم پایه پزشکی انجام شد. تعداد نمونه‌ها در دانشکده پزشکی 8/58 درصد، دانشکده پرستاری و مامایی 7/22 درصد و دانشکده بهداشت و پیراپزشکی 6/18 درصد بود. مـیزان آگاهی از رسانه‌های آمـوزشی 12 درصد خوب، 54 درصد متوسط و 34 درصد ضعیف نشان داده شد. میزان نگرش اعضاء هیئت علمی نسبت به رسانه‌های آموزشی 3/11 درصد خوب، ‌5/48 درصد متوسط و 2/40 درصد‏ ضعیف بود و میزان عملکرد اعضاء‌ هیئت علمی در مورد رسانه‌های آموزشی 3/25 درصد خوب، 4/30 درصد متوسط و 3/44 درصد ضعیف نشان داده شد.

نتیجه‌گیری: ‌به نظر می‌رسد که آگاهی،‌ نگرش و عملکرد اعضاء‌ هیئت علمی از رسانه‌های آموزشی در حد نازل باشد و با توجه به تأثیرگذاری دوره‌های آموزش بر کیفیت آ‌گاهی،‌ نگرش و عملکرد آنها برگزاری این دوره‌ها را برای اساتید دانشگاه توصیه می‌نماید.
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش و عملکرد (K.A.P)، ‌رسانه‌های آموزشی
متن کامل [PDF 196 kb]   (1280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۳
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rasoulinejad S A, Behnia H, Davoodabadi A, Rasoulinejad S V. Surveying the knowledge, attitude and practice of Kashan faculty member towards educational media. Feyz. 2004; 7 (4) :78-83
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-212-fa.html

رسولی نژاد سید اصغر، بهنیا حمید، داوودآبادی عبدالحسین، رسولی نژاد سید وحید. بررسی دانش و ‌نگرش و عملکرد اعضاء هیئت علمی از رسانه‌های آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی کاشان. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1382; 7 (4) :78-83

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-212-fa.htmlدوره 7، شماره 4 - ( فصلنامه 1382 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844