:: دوره 17، شماره 6 - ( دوماه نامه 1392 ) ::
جلد 17 شماره 6 صفحات 522-527 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش اوپیوئیدهای درون زا بر درک درد در موش های سوری نر و مراحل سیکل جنسی ماده
مهناز کسمتی*، صدیقه عباسی، مژگان ترابی
دانشگاه شهید چمران اهواز ، m.kesmati@scu.ac.ir
چکیده:   (3529 مشاهده)

سابقه و هدف: هورمون­های جنسی می­توانند درک درد را در جنس نر و ماده تغییر دهند. در رابطه با نحوه عمل هورمون­های جنسی نر و ماده بر درک درد اطلاعات کافی وجود ندارد. هدف این مطالعه بررسی میزان تاثیر اوپیوئیدهای درون­زا بر درک درد در موش­های سوری نر و مراحل مختلف سیکل جنسی ماده (پرواستروس، استروس، مت استروس و دی استروس) می­باشد.

مواد و روش­ها: در مطالعه پژوهشی حاضر از موش سوری نر و ماده بالغ (در مراحل محتلف سیکل جنسی) با وزن 3±30 گرم در گروه­های کنترل، شاهد تزریق و دریافت کننده نالوکسان (3 میلی­گرم/کیلو­گرم، داخل صفاقی) استفاده شد. در همه گروه­ها زمان پاسخ­دهی به محرک دردناک با تست صفحه داغ ارزیابی شد.

نتایج: زمان بی­دردی در فاز دی استروس گروه­های کنترل و شاهد تزریق موش­های ماده­ بیشترین مقدار بوده و با فاز استروس (5 0/0>P) و نرها (001/0> P) اختلاف داشت. نالوکسان باعث کاهش معنی­دار زمان بی­دردی هم در نرها (001/0> P) و هم در فازهای پرواستروس، استروس، مت استروس و دی استروس ماده­ها به­ترتیب (001/0 >P<0/001) (P<0/001)  (P<0/05) (P) گردید. هم­چنین، نالوکسان موجب تفاوت در زمان بی­دردی موش­های نر نسبت به ماده­ها در فاز پرو استروس و دی استروس (5 0/0 >P) شد.

نتیجه­گیری: به­نظر می­رسد بخشی از اثرات هورمون­های جنسی موش­های نر و ماده در مکانیسم درک درد توسط اوپیوئیدهای درون­زا واسطه­گری شود.

واژه‌های کلیدی: تست صفحه داغ، درد، سیستم اوپیوئیدی، سیکل استروس، موش سوری
متن کامل [PDF 187 kb]   (1014 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: medicine, paraclinic
دریافت: ۱۳۹۲/۹/۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۷ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۷


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 6 - ( دوماه نامه 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها