[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 39-43 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر دکسترومتورفان بر شدت درد پس از عمل جراحی باز کیسه صفرا
نوشین موسوی بیوکی*، حسین محمود زاده، علی موافق
، n.moussavi@yahoo.com@yahoo.com
چکیده:   (7375 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به این که مخدرها عوارض زیادی دارند مطالعات زیادی برای یافتن داروهای دیگری که بتوانند مکمل یا جایگزین مخدرها شوند انجام گرفته­اند. با توجه به این که درد پس از عمل اثرات نامطلوبی بر سیر بهبودی بیمار دارد، در این مطالعه اثر دکسترومتورفان بر کاهش درد پس از عمل جراحی برداشت کیسه صفرا باز در بیمارستان دکتر شریعتی تهران در سال 1384 و 1385 بررسی گردید.

مواد و روش­ها: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی تصادفی و دوسوکور بر روی 44 بیمار توسط یک تیم واحد جراحی و بیهوشی انجام گرفت. دو ساعت قبل از جراحی به 22 نفر دارونما و به 22 نفر 45 میلی­گرم دکسترومتورفان به عنوان پیش مداوا به صورت خوراکی داده شد. داروهای بیهوشی مورد استفاده برای دو گروه مشابه بود. یک ساعت، 6 ساعت و 24 ساعت پس از جراحی شدت درد بیماران بررسی و ثبت گردید. شدت درد بیماران بر اساس درجه­بندی VAS ( Visual Analog Scale ) از 0 تا 10 (0= بدون درد، 10= شدیدترین درد قابل تصور) اندازه­گیری شد. همچنین مقدار مورفین مصرف شده در طی 24 ساعت ثبت گردید. با توجه به اینکه مقادیر بالای دکسترومتورفان می­تواند باعث خواب­آلودگی و کاهش سطح هوشیاری شود، وضعیت هوشیاری بیماران بر اساس معیارهای رامزی ( Ramsey ) یک ساعت پس از عمل ثبت گردید. شدت درد و وضعیت هوشیاری بیماران و مقدار مورفین مصرف شده در طی 24 ساعت بعد از جراحی بین دو گروه مقایسه شد. جهت تجزیه و تحلیل آماری از آزمون­های t-test , Mann-Whitney-U-test و Chi-square استفاده شد.

نتایج: میانگین شدت درد یک ساعت پس از جراحی بر اساس VAS در گروه شاهد 55/9 و در گروه دریافت­کننده 45 میلی­گرم دکسترومتورفان 33/8 بود. این کاهش درد از نظر آماری معنی­دار اما محدود به زمان کوتاهی پس از جراحی بود و 6 ساعت و 24 ساعت پس از جراحی تفاوتی در شدت درد بیماران بین دو گروه مشاهده نشد. از نظر میانگین مقدار مورفین مصرف شده در طی 24 ساعت تفاوت معنی­داری بین دو گروه مشاهده نگردید. در مقایسه سطح هوشیاری نیز تفاوتی بین بیماران دریافت­کننده دکسترومتورفان و گروه شاهد مشاهده نشد.

نتیجه­گیری: 45 میلی­گرم دکسترومتورفان به صورت خوراکی 2 ساعت قبل از جراحی می­تواند باعث کاهش درد در ساعت اول پس از جراحی شود. بنابراین، دکسترومتورفان می­تواند در کنار مخدرها و سایر داروهای مسکن برای کاهش درد پس از جراحی مورد استفاده قرار گیرد. 

واژه‌های کلیدی: درد پس از عمل جراحی، دکسترومتورفان، تجویز دارو پیش از عمل جراحی، بی دردی
متن کامل [PDF 128 kb]   (2358 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/10/2 | انتشار: 1387/4/25
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi Buiki N, Mahmoudzadeh H, Movafegh A. Studying the effect of dextromethorphane on cholecystectomy postoperative pain. Feyz. 2008; 12 (2) :39-43
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-637-fa.html

موسوی بیوکی نوشین، محمود زاده حسین، موافق علی. بررسی اثر دکسترومتورفان بر شدت درد پس از عمل جراحی باز کیسه صفرا. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1387; 12 (2) :39-43

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-637-fa.htmlدوره 12، شماره 2 - ( فصلنامه 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4140