[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 1 - ( فصلنامه 1386 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 26-32 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه طول مدت تماس اسپرم و سرویکس قبل از حاملگی با پره‌اکلامپسی
زهره سادات*، فرزانه صابری، معصومه عابدزاده
، sadat@kaums.ac.ir
چکیده:   (6616 مشاهده)

سابقه و هدف: پره‌اکلامپسی یکی از عوامل اصلی منجر به فوت زنان باردار در سر تا سر جهان می‌باشد و بر اساس تئوری ناسازگاری ایمنی، ایجاد تحمل بر علیه آنتی‌ژن‌های پدر در اثر تماس طولانی‌مدت با اسپرم علیه پره‌اکلامپسی محافظت می‌کند . با توجه به تناقضات موجود در این زمینه، مطالعه ­ی حاضر با هدف تعیین ارتباط مدت تماس اسپرم با سرویکس قبل از حاملگی و میزان خطر پره‌اکلامپسی در زنان باردار مراجعه‌کننده به زایشگاه دکتر شبیه‌خوانی کاشان در سال 13 85-1384 انجام شد.

مواد و روش‌ها: تحقیق از نوع موردی ـ شاهدی بر روی 150 مادر که دارای پره‌اکلامپسی بودند (گروه مورد) و 150 مادر که فاقد پره‌اکلامپسی بودند (گروه شاهد) انجام شد. تشخیص پره‌اکلامپسی بر اساس وجود فشار خون میلی‌متر جیوه یا بیشتر و پروتئینوری 1+ و یا بیشتر در نمونه ادرار تصادفی داده شد. نمونه‌های هر دو گروه به لحاظ سایر عوامل تاثیرگذار بر پره‌اکلامپسی مشابه بودند. در هر دو گروه طول مدت تماس‌های جنسی قبل از حاملگی که اسپرم و سرویکس در تماس بوده، میزان استفاده از روش‌های ممانعت‌کننده از تماس اسپرم و سرویکس (روش‌های پیشگیری سدی) و طول مدت استفاده از این روش‌ها ثبت و مورد مقایسه قرار گرفت. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از آزمون‌های آماری t-test, c ², Mann-Whitney ا ستفاده شد.

نتایج: یافته‌های تحقیق نشان داد اختلاف هر دو گروه از نظر سایر عوامل مرتبط با پره‌اکلامپسی و طول مدت تماس به لحاظ آماری معنی‌دار نبود. میانگین مدت تماس اسپرم و سرویکس قبل از حاملگی در دو گروه مورد و شاهد به ترتیب 8/13 ± 4/12 ماه و 14 ± 4/11 ماه بود و آزمون آماری من ـ ویتنی این اختلاف را به لحاظ آماری معنی‌دار نشان نداد. آزمون آماری کای دو ( c 2 ) نشان داد بین میزان استفاده از روش‌های ممانعت‌کننده از تماس اسپرم و سرویکس (روش‌های پیشگیری سدی) در دو گروه اختلاف معنی‌داری وجود ندارد (80 نفر در گروه مورد و 88 نفر در گروه شاهد). میانگین و انحراف معیار مدت استفاده از روش‌های سدی در دو گروه مورد و شاهد به ترتیب 9/21 ± 8/25 ماه و 7/23 ± 7/28 ماه بود و آزمون آماری من ـ ویتنی نشان داد مدت استفاده از روش‌های سدی در دو گروه اختلاف معنی‌داری ندارد.

نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق نشان داد مدت تماس اسپرم و سرویکس قبل از حاملگی، میزان و مدت استفاده از روش‌های ممانعت‌کننده از تماس اسپرم و سرویکس قبل از حاملگی در دو گروه مورد و شاهد تفات معنی‌داری ندارد و احتمالا این عوامل در پیدایش پره‌اکلامپسی بی‌تاثیر هستند، لذا تحق ی قات بیشتر و وسیع‌تر در این زمینه توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: پره‌اکلامپسی، پیشگیری سدی، تماس با اسپرم
متن کامل [PDF 210 kb]   (1435 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadat Z, Saberi F, Abedzadeh M. Correlation between the duration of sperm exposure prior to pregnancy with preeclampsia. Feyz. 2007; 11 (1) :26-32
URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-58-fa.html

سادات زهره، صابری فرزانه، عابدزاده معصومه. بررسی رابطه طول مدت تماس اسپرم و سرویکس قبل از حاملگی با پره‌اکلامپسی. دوماه نامه علمي ـ پژوهشي فيض. 1386; 11 (1) :26-32

URL: http://feyz.kaums.ac.ir/article-1-58-fa.htmlدوره 11، شماره 1 - ( فصلنامه 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پژوهشی فیض ::: دانشگاه علوم پزشکی کاشان KAUMS Journal ( FEYZ )
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106